קבלת החלטות, מהי קבלת החלטות? שיטת סילבה
קבלת החלטות

קבלת החלטות

בלי שאנחנו מודעים לכך, כמעט כל רגע שאנו ערים ובמודעות, אנחנו מקבלים החלטות: האם לקום עכשיו או בעוד 5 דקות, האם לאכול את זה או משהו אחר, האם ללבוש היום את הבגד הכחול או את הבגד השחור וכו'. את חלק מההחלטות הפכנו להרגלים או לאוטומטים כדי שלא נצטרך לבחור: פשוט נעשה מה שרגיל עבורנו בלי לשאול או לבדוק. ההחלטות שנותרו, מתחלקות בקצה האחד לכאלה שלרובנו אין בעיה להחליט לגביהן ובקצה האחר לכאלו שממש לא נותנות לנו לישון או לתפקד עד שנקבל החלטה לגביהן ונבחר אלטרנטיבה.

מהי קבלת החלטות?

ההגדרה של קבלת החלטות היא : תהליך קוגניטיבי של בחירה מתוך מספר אפשרויות. תהליך זה יכול להיות: רציונלי – מבוסס על בדיקה יסודית של כל האופציות והפעלת שיקולי רווח והפסד… או לא רציונלי – מבוסס על אינסטינקטים, רגשות והיוריסטיקה (היוריסטיקה היא דרך קלה ומהירה לקבלת החלטות ללא התעמקות ובמחיר דיוק נמוך. היא מבטיחה תנאים מספקים כדי להגיע להחלטה מיידית וסבירה… ומשמשת קיצור דרך מנטלי שמוריד את הנטל הקוגניטיבי בקבלת החלטות). כלומר יש קבלת החלטות מבוססת הגיון ויש קבלת החלטות רגשית-אינטואיטיבית.

החיים שלנו ברובם הם תוצאה של ההחלטות שאנחנו מקבלים.

חלק מההחלטות הפכנו להרגלים או לאוטומטים כדי שלא נצטרך לבחור: פשוט אנו עושים מה שרגיל עבורנו בלי לשאול או לבדוק. ההחלטות שנותרו, מתחלקות בקצה האחד לכאלה שלרובנו אין בעיה להחליט לגביהן… ובקצה האחר לכאלו שממש לא נותנות לנו לישון או לתפקד עד שנקבל החלטה לגביהן ונבחר אלטרנטיבה. ולמה? לכל בחירה יש את ההשלכות שלה. יש תוצאות שעלולות לעלות לנו ביוקר. יש תוצאות שהן בלתי הפיכות!!! יש בחירות שמשפיעות על חיים של אנשים אחרים, לפעמים של עם שלם!!! לכן קבלת החלטות זה תהליך שרובנו מתייחסים אליו בכובד ראש… וזהו תהליך שתלוי במספר גורמים.

מה משפיע על קבלת החלטות?

 • ערכים – הערכים שאנחנו מאמינים בהם ו/או פועלים לפיהם (למשל אם קיים אצל אדם הערך של שמירת הסביבה והטבע… וירצו לסלול כביש שייקל מאד על חייו וחיי האחרים, אבל הכביש אמור לעבור בתוך היער שליד ביתו, הוא יתנגד לכך בכל תוקף).
 • רגשות –הרגשות שלנו משפיעים מאוד על הדרך בה אנו בוחנים את הדברים ועל ההחלטה הסופית שנקבל. החלטה יכולה להיות אחרת לחלוטין עם או בלי רגש.
 • הטיה קוגניטיבית – (טעות שיטתית בחשיבה) למשל זוכרים אירוע אחרת ממה שהיה (מכל מיני סיבות) וזה משפיע על קבלת החלטה. הקשב ותשומת הלב שלנו לא התמקדו במה שרלוונטי באמת וגם זה משפיע על קבלת החלטה. זמינות משפיעה אף היא. ככל שנחשפים יותר פעמים לגורם מסוים (כמו בפרסומת), הוא גורם לנו להתייחס אליו יותר ולתת לו משקל יתר לעומת אפשרויות אחרות, בזמן קבלת החלטה.
 • לחצים חיצוניים – כאשר אנחנו נתונים ללחץ חיצוני וקשה לנו להיות אסרטיביים או בטוחים בעצמנו… אז לחצים אלה, מקבלים משקל בקבלת ההחלטה ומשפיעים באיזו אלטרנטיבה נבחר.
 • דימוי וביטחון עצמי – ככל שאדם חש יותר ביטחון עצמי והוא יותר בטוח וסומך על כושר השיפוט שלו, יכולותיו וכישוריו, כך קבלת ההחלטות עבורו תהיה קלה יותר.

כשאנחנו מודעים לגורמים הללו ולוקחים אותם בחשבון, נרגיש שתהליך קבלת ההחלטה קיבל משקל מתאים וכי ההחלטה נעשתה בכובד ראש.

מה כולל תהליך קבלת החלטות?

קל לנו יותר לקבל החלטות כאשר יש ברשותנו מידע רלוונטי ואיכותי לקבלת החלטות: להוציא את אילו ביננו שממש מתקשים לקבל החלטה, אפילו הכי פשוטה… אז עבור כל השאר, קבלת החלטה, שאחר כך נהיה שלמים לגביה… זה תהליך קל יחסית, כאשר יש לנו הרבה מידע לגבי כל אחת מהאפשרויות והאלטרנטיבות. לכן, מידע רלוונטי ואיכותי הוא MUST.

מאין מגיע המידע הזה המאפשר לנו לקבל החלטות? המידע הראשוני והזמין ביותר נמצא אצלנו במחסנים של הזיכרון לטווח ארוך. הוא עולה למודעות כאשר רוצים לקבל החלטה… ואנחנו בעזרת ההיגיון, משתמשים בו לעשות ניתוח מצב. אנחנו בודקים יתרונות וחסרונות, בעד ונגד של כל החלטה אפשרית, איך היא תשפיע על הנוגעים בדבר ולפי זה אנחנו מגיעים להחלטה. לרוב אנחנו גם נהיה מאד מרוצים מההשלכות של ההחלטה שלנו. אבל יש מקרים שלמרות כל המידע שיש לנו, אנו מרגישים ש הניתוח הרציונאלי אינו מספיק כדי לקבל החלטה ואנחנו מרגישים לא שלמים איתה. היינו רוצים עוד משהו שייתן יותר משקל לוודאות ופחות לספק.

כיצד האינטואיציה משמשת כמודל קבלת החלטות?

ברור שככל שאנחנו מדברים על קבלת החלטות בחיים שחשובות לנו ויקבעו את העתיד שלנו והמשך דרכנו… נרצה לקבל מידע מכל המקורות האפשריים. רובינו ננסה דרכים כמו לשאול אחרים, שהם בעלי ניסיון או שאנחנו סומכים עליהם… נחפש באינטרנט… וכו' אבל מקור מידע אחד שלכולנו יש מלידה אבל רבים מאתנו לא מתייחסים אליו ולא מחשיבים עצמם בעלי יכולת זו – היא האינטואיציה. האינטואיציה יכולה להוות מקור מידע חשוב שמאפשר לנו להגיע למידע שלא נגיש בדרך הרגילה. אז אם זה מקור מידע חשוב…למה לא מלמדים אותנו להשתמש בו? כי יותר קל לחשוב בהגיון. שכחנו איך משתמשים באינטואיציה. זה ממש כמו שפעם כולם אכלו לחם מלא והוא נחשב לחם לאיכרים ואז יום אחד יצרו העשירים לחם לבן וכולם חמדו אותו… עד שבסוף הוא הפך הלחם לכולם. עברו שנים ופתאום מישהו "גילה" את יתרונות הלחם המלא… בהתחלה היה רק לחם למשוגעים לדבר ולאלה שתקציבם משיג זאת… אבל לאט לאט יותר ויותר אנשים הכניסו אותו למזונם.

אינטואיציה יש לכל אחד מאתנו. זאת יכולת טבעית שכל אחד נולד איתה. אבל הרוב, לא מספיק מתייחסים אליה. כאילו שרק יחידי סגולה יכולים לעשות זאת. אבל מאחר וזו יכולת טבעית, כל אחד יכול לפתח ולשדרג את האינטואיציה שלו. והכי חשוב: לקבל ממנה מידע. בין היתר לקבלת החלטות.

מה אינטואיציה יכולה לתת לנו בתהליך קבלת החלטות?

האינטואיציה יכולה לתת לנו מידע – שלא נוכל להשיגו דרך ההיגיון בשום צורה שהיא. נגיעה ב"נכון-לא נכון" עבורנו, תחושה מעבר לחושים הפיזיים אם הבחירה מסוכנת עבורנו או לא. ועוד תובנות יקרות ערך שמשלימות את התהליך של קבלת ההחלטות.
אם אנחנו מקבלים החלטה על דברים יומיומיים… אנחנו לא תמיד חייבים את האינטואיציה. הרבה דברים בעולם המודרני דורשים את ההיגיון ועלינו לדעת לחדד את השימוש בו (כי הוא כלי חשוב ביותר עבורנו) גם בחירה מוטעית היא חלק חשוב בלמידה בחיים. אבל כאשר אנו צריכים לקבל החלטות חשובות בחיים שיקבעו לנו את העתיד ואת המשך דרכנו… נרצה לקבל מידע מכל מקור אפשרי כדי להיות שלמים אחר כך עם ההחלטה. ואינטואיציה היא מקור מידע טבעי, שיש לכולנו מלידה, שמאפשר לנו להגיע למידע שלא נגיש בדרך הרגילה… ולכן חשוב מאד שנדע לקבל ממנה את המידע ולהוסיפו לכל מה שיש לנו.

מה מונע מאיתנו לקבל מידע מהאינטואיציה?

כמו כל דבר, שככל שהוא פחות נגיש וככל שהוא פחות מוכר… כך פחות בוחרים בו… אותו הדבר עם האינטואיציה. רבים רואים בה משהו שיש רק ליחידי סגולה ולכן רבים אפילו לא יודעים שיש אינטואיציה לכולנו… ויותר מכך שאפשר (כמו שירה או ריצה) לפתח אותה… ולקבל ממנה מידע.

גורם נוסף, שלא מאפשר לנו להקשיב למידע המגיע מהאינטואיציה הוא הספק במידע המגיע מהאינטואיציה. כשאנחנו מבצעים ניתוח קפדני באמצעות החשיבה הרציונלית, יש לנו על מה להסתמך: העובדות והמידע שאספנו בהקשר לנושא עליו אנחנו רוצים לקבל החלטה. אבל המידע מהאינטואיציה על מה הוא מסתמך? האם הוא באמת הגיע ממקור מהימן או שזה "ממני" מבוסס על הפחדים והחרדות שלי או התקוות ורצונות שלי? זאת השאלה החוזרת ונשנית אצל אנשים הנדרשים לקבל החלטה. וכשיש ספק… אין ביטחון, אין וודאות. לכן חשוב מאד להתנסות בקבלת מידע אינטואיטיבי מחד ובפיתוח האינטואיציה מאידך. בצורה זו נקבל מידע ברור ואיכותי ונוכל להוסיף אותו למידע שכבר אספנו באמצעות החשיבה הרציונאלית שלנו, כדי לקבל החלטה נכונה.

איך שיטת סילבה עוזרת בתהליך קבלת החלטות?

חוזה סילבה ממציא שיטת סילבה גילה שכאשר נותנים למוח את סביבת העבודה הטובה ביותר הוא פועל במיטבו. קבלת החלטות דורשת מהמוח להפעיל כישורים שונים, לכן דבר ראשון חשוב לתת לו את התנאים שיאפשרו לו להפעיל כישורים אלה במקסימום. סביבת העבודה האידאלית למוח היא סביבה ללא סטרס, כי סטרס הוא האויב מספר אחד של המוח והמשבש העיקרי של פעילותו. לכן שיטת סילבה מלמדת אותנו דבר ראשון איך להסיר את הסטרס והשפעותיו "מהמשוואה", להשקיט את דעתנו, להפחית מתח ולהגיע למצב של רוגע.

הטיפול בסטרס נעשה בארבעה שלבים מקבילים:

 • ריקון כל הסטרס שהצטבר (ראו להרחבה את המאמרים להירגע, איך להירגע מלחץ, איך לשחרר סטרס)
 • העלאת רמת הרגיעה והורדת רמת המתח (ראו אותם מאמרים )
 • חשיבה חיובית (ראו מאמרים איך לחשוב חיובי וחשיבה חיובית )
 • טיפול באמונות מגבילות והחלפתן במעצימות (ראו מאמר אמונות מגבילות )

המוח לומד להגיע לרגיעה ומתאפשרת לו חשיבה בהירה יותר ולנו קבלת החלטות טובה יותר.

לאחר שיצרנו למוח סביבת עבודה מתאימה… אנו לומדים להשתמש בחמשת היכולות המופלאות של המוח, ששלוש מהן עוזרות לנו בתהליך קבלת החלטות ושתי האחרות במימוש שלהן.

5 היכולות המופלאות של המוח – וקבלת החלטות

למוח יש 5 יכולות מיוחדות שמאפשרות לנו להשיג בעזרתן "עולם ומלואו". אם אנו יודעים עליהן ויודעים איך לתכנת את המוח כדי שיפעיל אותן עבורנו… נוכל לקבל החלטות בצורה הטובה ביותר ולהשיג הרבה מטרות חשובות בחיינו. חמשת היכולות הן: המוח הגמיש, המוח המרפא, חשיבה באלפא, הוויז של המוח, אינטואיציה.

מה הקשר בין אינטואיציה וקבלת החלטות?

חוזה סילבה, ממציא שיטת סילבה, השיטה שמאפשרת לנו לתפקד בתדר אלפא במודעות, פיתח סדרה של טכניקות ותרגילים שמאפשרת לנו לפתח את האינטואיציה שלנו לרמה גבוהה יותר מהקיימת ממש כמו פיתוח קול. שיטת סילבה מאפשרת לכל אחד הלומד את השיטה להיכנס לתודעת אלפא, מצב שבו המוח מרוכז ויעיל יותר ויש בו נגישות ליכולת האינטואיטיבית שלנו, ואז אנו לומדים טכניקות שמאפשרות לנו לקבל מידע חשוב מהאינטואיציה ולהשתמש בו לצרכים שלנו ולקבלת החלטות. מדובר בכלי נגיש וחכם.

אחת הטכניקות היא "תכנות חלומות", כלומר, איך להזמין חלום שיעזור לנו לפתור בעיה שלא יכולים לפתור בדרך הרגילה. החלום הוא אחד האמצעים היעילים ביותר שמקשרים אותנו עם המודעות הפנימית. טכניקות נוספות כמו: "כוס המים" שמשתמשים בלילה כדי לקבל תשובות תוך כדי חלום או ביום המחורת, ו"מעבדה שכלית", טכניקה משוכללת שמספקת לנו מידע מהאינטואיציה לשם קבלת החלטות, פתרון בעיות, זיהוי הזדמנויות… ועוד. האינטואיציה מספקת לנו מידע חשוב שלא נוכל לקבל דרך החושים הפיזיים או החשיבה הרציונאלית. שיטת סילבה מאפשרת לך נגישות ליכולת האינטואיטיבית שלך, כדי להגיע: להחלטה המתאימה ביותר עבורך!

מה הקשר בין תכונת הגמישות וקבלת החלטות?

תכונת הגמישות של המוח, מאפשרת לנו לשנות "תכנות" לא רצוי. החלפת אמונות מפריעות לקבלת החלטות, באמונות מסייעות… תומכת מאד בתהליך קבלת החלטות.

מה הקשר בין חשיבה באלפא וקבלת החלטות?

חשיבה באלפא, מאפשרת לנו להעלות רעיונות, הברקות ופתרונות מאד יצירתיים. ממש חושבים מחוץ לקופסא. (להרחבה ראה מאמר "גלי אלפא"). קל לנו יותר לקבל החלטות טובות שמתאימות לנו, למצב… ולכל הנוגעים בדבר. אנחנו יכולים להגיע לפתרון בעיות שבמצב היומיומי לא עולים לנו לראש. שתי היכולות הבאות של המוח עוזרות לנו בעיקר במימוש ההחלטות שקיבלנו.

מה הקשר בין הוויז של המוח וקבלת החלטות?

יש באפשרותנו לתכנת את המוח שיתכוונן אל היעד אליו קיבלנו החלטה שאנו רוצים להגיע… ממש כמו שקורה בוויז. אנו לומדים בשיטת סילבה איך לגרום למוח להתביית על המטרה עליה החלטנו… ולהשתמש בכל המשאבים שלו כדי שנגיע ליעד בהצלחה.

מה הקשר בין המוח המרפא וקבלת החלטות?

למוח המרפא יש את הידע והיכולת לרפא אותנו ולהעלים כאבים שאנו חשים… גם מאחרים שיקרים לנו. שיטת סילבה עוזרת לנו לנצל את כוח המוח שלנו כדי לקבל החלטות טובות יותר. היא מספקת לנו תרגילי הרפיה וטכניקות הדמיה שמרגיעים את דעתנו ומשפרים את המיקוד שלנו. שיטת סילבה משתמשת בגלי אלפא ותטא לרגיעה וקליטה מוגברת של רעיונות ופתרונות חדשים היא מספקת גישה לאינטואיציה ולחוכמה הפנימית שלנו וכן כלים שניתן ליישם בתהליכי קבלת החלטות. שיטת סילבה מביאה אותנו להיות רגועים וממוקדים ולהיות מסוגלים לקבל החלטות בצורה הטובה ביותר, בלי להיות מושפעים מלחץ או הטיות… ומציידת אותנו בארגז כלים עוצמתי כדי להצליח לקבל החלטה… שנעמוד אחר כך מאחוריה.

שילוב של שיטת סילבה עם שיטות קבלת החלטות הוא רב עוצמה ומעמיד את מקבל ההחלטות ברמה אחרת לגמרי.

רוצים גם אתם לגלות את שיטת סילבה?

המוח שלנו הוא כמו מחשב על, עם יכולות אדירות שרק מחכות להתגלות. קורס בסיסי בשיטת סילבה יפתח לכם צוהר לעולם חדש של אפשרויות, וילמד
אתכם כיצד לרתום את כוח המוח שלכם לטובתכם.

הצטרפו למיליוני אנשים ברחבי העולם שכבר נהנים מחיים טובים יותר:

 • הרפיה ושלווה: למדו טכניקות יעילות להתמודדות עם לחץ וחרדה.
 • שינוי אמונות מגבילות: התגברו על מחשבות שליליות ופתחו חשיבה חיובית.
 • הגשמת מטרות: הגדירו יעדים ברורים ותכננו את הדרך להצלחה.
 • חיבור לתת המודע: גלו את הפוטנציאל האישי הטמון בכם.
 • פיתוח האינטואיציה: קבלו החלטות נכונות יותר וסימכו על תחושת הבטן שלכם
 • בריאות מיטבית: שמירה על בריאות תקינה

בקורס תלמדו:

 • טכניקות הרפיה עמוקות: השתחררו מהסטרס והגיבו ברוגע.
 • חשיבה באלפא: רמת מודעות מיוחדת המאפשרת חשיבה אחרת וגישה לתת המודע.
 • חשיבה חיובית: למדו לחשוב חיובי ושנו את האמונות שלכם ממגבילות למעצימות
 • שיפור הזיכרון והריכוז: זיכרו דברים בקלות רבה יותר והתמקדו במשימות.
 • חיזוק האינטואיציה והיצירתיות: פתחו פתרונות חדשניים וחשיבה מקורית.
 • להפעיל את המוח המרפא: שפרו את הבריאות, זרזו החלמה והפיגו כאבים.
 • תכנות חלומות: תזמינו חלום כדי לפתור בעיה או אתגר.
 • תקשורת סובייקטיבית: איך להעביר מסר למישהו אחר בלי לדבר איתו.
 • הדמיות מודרכות: עשו שימוש בכוח הדמיון להשגת מטרות.

הקורס מתאים לכולם:

 • אנשים המעוניינים לשפר את איכות חייהם.
 • מי שרוצה להצליח באתגרים שונים או לפתור בהצלחה בעיות.
 • אנשים שרוצים לשפר את הבריאות ולהתגבר על כאבים פיזיים.
 • מי שרוצה מערכות יחסים טובות עם יקיריו, עם עצמו, עם כסף ועם אחרים
 • כל מי שרוצה להגשים חלומות ולפתח את הפוטנציאל האישי שלו.
 • כל מי שמעוניין לחיות ברווחה ולממש את היעוד שלו.

אל תחכו, הירשמו עוד היום לשיחת התאמה אישית ללא עלות!


רוצים גם אתם לגלות את שיטת סילבה?

 


למידע על הקורסים והסדנאות שלנו

השאירו פרטים ונציג של מכון סילבה יחזור אליכם בהקדם:  x
  סייען נגישות
  הגדלת גופן
  הקטנת גופן
  גופן קריא
  גווני אפור
  גווני מונוכרום
  איפוס צבעים
  הקטנת תצוגה
  הגדלת תצוגה
  איפוס תצוגה

  אתר מונגש

  אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

  סייגי נגישות

  למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

  רכיב נגישות

  באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.