לחץ נפשי, מהו לחץ נפשי? מכון סילבה
לחץ נפשי

לחץ נפשי

הלחץ הנפשי הפך לחוויה נפוצה עבור ישראלים רבים. אין אדם החי במדינת ישראל שלא חווה בחייו ולו פעם אחת מצב של לחץ נפשי נפשי. בין אם המתח אישי ובין אם המתח קבוצתי (ישוב מסוים, אוכלוסייה ספציפית, כל המדינה). אנחנו משלמים מחיר על המתח הנפשי ברווחה הנפשית והפיזית שלנו. כשהמתח הנפשי מתקיים לאורך זמן, אנחנו משלמים מחיר גם באופן קוגניטיבי ורוחני. רבים הסתגלו לרמות הסטרס הגבוהות שאנחנו חשופים להם… ולא שמים לב איך בצעדים קטנים ומצטברים, התפקוד שלנו הולך ויורד ובעיות צצות בתחומים שונים בחיינו. אם נוכל לזהות כשאנחנו חווים לחץ נפשי (בעזרת הסימפטומים המלווים את המתח הנפשי)… נוכל לטפל בכך מבעוד מועד.

מהו לחץ נפשי?

לחץ נפשי, המכונה לעתים קרובות מתח פסיכולוגי או רגשי, הוא תגובה טבעית שהגוף חווה כאשר הוא מתמודד עם מצבים מאתגרים או תובעניים. המוח שלנו מרגיש מוצף או מודאג בגלל דברים שקורים סביבנו והדרך שלו להגיב למצבים האלה, (שהוא תופס כמלחיצים)… היא ע"י שחרור הורמוני לחץ כמו קורטיזול ואדרנלין. תגובה זו הנקראת: "הלחם או ברח"… מכינה את הגוף להתמודד עם מה שהולך "לנחות עלינו". קצת לחץ זה בסדר, אבל יותר מדי… במשך זמן רב… זה לא טוב. למתח ממושך או כרוני עלולות להיות השפעות מזיקות על הבריאות הפיזית והנפשית.

מה המקורות ללחץ נפשי?

לחץ  נפשי יכול לנבוע ממקורות שונים, כולל גורמים סביבתיים, פיזיולוגיים ופסיכולוגיים. גורמי לחץ סביבתיים עשויים לכלול לחצים הקשורים לעבודה, קשיים כלכליים, רעש או צפיפות. מתח פיזיולוגי יכול לנבוע ממחלה, חוסר שינה, תזונה לקויה או מאמץ פיזי. גורמי לחץ פסיכולוגיים קשורים לרוב למחשבות, רגשות ומצבים נפשיים כמו חרדה, דאגה, פחד או חשיבה יתרה. בנוסף, אירועי חיים גדולים כמו אובדן, שינוי או טראומה יכולים לעורר מתח משמעותי. גם האופן שבו אנו תופסים ומגיבים לגורמי לחץ אלה ממלא תפקיד מכריע ברמות הלחץ הכוללות שלנו ובהופעת לחץ נפשי.

מהם הנזקים שלחץ נפשי עלול להביא?

ללחץ נפשי יכולות להיות השפעות שליליות עמוקות על הבריאות הנפשית והגופנית כאחד. אפשר לדמות את ההשפעה שלו לנשיאת תרמיל כבד מלא בסלעים. זה קשה על הכתפיים שלנו (הנפש) ויכול להאט אותנו (להשפיע על הגוף שלנו).

מבחינת בריאות הנפש: לחץ נפשי, במיוחד מתמשך ושלא מטופל, מוביל לרמות חרדה ולחץ גבוהות. רמות מתח כאלה עלולות להתפתח למצבים כרוניים, כמו הפרעת חרדה כללית GAD)), הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) והפרעות שימוש בסמים (אצל חלק מאיתנו). לחץ נפשי מתמשך קשור גם לסיכון מוגבר להפרעות מצב רוח (כמו דיכאון)… ולעייפות נפשית.

מבחינה גופנית: כאבי ראש, בעיות עיכול והפרעות שינה הם נזק שחווים רבים בגלל לחץ נפשי. בנוסף מתח מחליש את המערכת החיסונית, מה שהופך את הגוף לרגיש יותר למחלות. כאשר המתח כרוני ואנחנו הרבה זמן חווים שוב ושוב סטרס גדול… זה יכול לתרום לבעיות לב וכלי דם, כמו לחץ דם גבוה ומחלות לב.

מבחינה קוגניטיבית: חשיפה ארוכת טווח להורמוני הלחץ כמו קורטיזול (המופרשים בזמן שחווים לחץ נפשי), מובילה לתפקוד קוגניטיבי לקוי כמו פגיעה בזיכרון ובריכוז וכן פגיעה ביכולת קבלת החלטות. כל זה מוביל בסופו של דבר לירידה בתפקוד היומיומי ובתפוקה.

מבחינת יחסנו עם הסביבה: לחץ נפשי פוגע במערכות יחסים. לחץ נפשי יכול להלחיץ ​​את היחסים שלנו עם בני המשפחה (הורים, אחים, ילדים), עם בני הזוג, עם החברים והקולגות. זה יכול להוביל לקונפליקטים מוגברים, "התמוטטות" התקשורת והיעדר תמיכה רגשית.

מבחינת יחסנו עם עצמנו: לחץ נפשי יכול להשפיע על ההתנהגות שלנו ולהוביל למנגנוני התמודדות לא בריאים כמו אכילת יתר או אכילת חסר, שימוש בסמים, נסיגה חברתית והתנהגות תוקפנית.

אפשר לראות במתח הנפשי כמו קריאת השכמה לדאוג לנפש שלנו בדיוק כמו שהיינו דואגים לגוף. מאחר ולחץ נפשי מלווה בסימפטומים גופניים ונפשיים… אם נזהה אותם מבעוד מועד, נוכל לטפל במתח הנפשי ולמנוע את הנזקים שהוא יכול ליצור.

איך ניתן לזהות לחץ נפשי?

זיהוי לחץ נפשי יכול לפעמים להיות מאתגר, מכיוון שהוא יכול להתבטא באופן שונה אצל כל אדם. עם זאת, הנה כמה סימנים ותסמינים נפוצים שעשויים להצביע על נוכחות של מתח נפש.

אם אנחנו מבחינים בכמה מהסימנים הללו הנמשכים לאורך תקופה, זאת עשויה להיות אינדיקציה ללחץ נפשי. חיוני לשים לב לרגשות, למחשבות ולהתנהגויות שלנו, כמו גם לבקש אבחנה נכונה, תמיכה והכוונה לניהול לחץ ביעילות.

 • תסמינים גופניים: כאבי ראש, מתח שרירים, בעיות עיכול (כמו כאבי בטן או שלשולים), עייפות, הפרעות שינה, שינויים בתיאבון ומחלות תכופות.
 • שינויים רגשיים: עצבנות מוגברת, מצבי רוח משתנים, חרדה, חוסר שקט, תחושת הצפה, עצב, חוסר מוטיבציה, ירידה בדימוי העצמי, עייפות נפשית וירידה ביכולת לחוות שמחה ואושר.
 • שינויים התנהגותיים: נסיגה חברתית, שינויים בתיאבון (אכילת יתר או חוסר אכילה), שימוש מוגבר בחומרים (אלכוהול, סמים או טבק), מנגנוני התמודדות לקויים (כגון תוקפנות או פגיעה עצמית), ירידה בעניין בפעילויות ותחביבים, וקושי בקבלת החלטות.
 • שינויים קוגניטיביים: מחשבות מרוץ, קושי להתמקד או להתרכז, בעיות זיכרון, שיפוט לקוי, דפוסי חשיבה שליליים ודאגה או מחשבה מתמדת.
 • קשיים בזוגיות: התגברות קונפליקטים עם אנשים אהובים, קושי בתקשורת, נסיגה מאינטראקציות חברתיות ותחושת ניתוק או בידוד.
 • בעיות בריאות גופניות: התפתחות או החמרה של בעיות בריאות גופניות קיימות, כגון בעיות לב וכלי דם, בעיות במערכת העיכול, מערכת חיסון מוחלשת וכאב כרוני.

איך לטפל בלחץ נפשי בעזרת שיטת סילבה?

שיטת סילבה למי שטרם הכיר, היא שיטה לעזרה עצמית והתפתחות אישית שפותחה ע"י חוזה סילבה חוקר אמריקאי, בשנות ה 60  ונלמדת כיום ב118 מדינות בעולם. היא מבוססת על הרעיון שלמוח יש את הכוח להוביל אותנו בהצלחה ליעדים שלנו אם נאמן אותו לכך.
שיטת סילבה מלמדת בין היתר, איך להשיג מצב של מודעות נינוחה, המכונה לעתים קרובות "רמת תודעה אלפא", שבה אנחנו יכולים לנצל את כוח תת-המודע שלנו, להביא לאינטואיציה מוגברת, לחדד את יכולות פתרון הבעיות ולהביא לשיפור עצמי.
כדי לאפשר למוח שלנו לעבוד בצורה המיטבית שלו, עלינו לנטרל את הגורם מספר אחד שמפריע לו – הסטרס – ולאפשר לו סביבה "רגועה"… לכן שיטת סילבה מלמדת אותנו קודם כל איך להסיר כצעד ראשון את הסטרס והשפעותיו "מהמשוואה", להשקיט את דעתנו, להפחית מתח ולהגיע למצב של רוגע. הטיפול במתח הנפשי, נעשה בשלושה צעדים משמעותיים: 1. "לרוקן" את הסטרס שהצטבר, 2. להעלות את סף הרגיעה כדי להגיב רגוע 3. לטפל באמונות מגבילות תוך פיתוח חשיבה חיובית (ראה להרחבה המאמרים: "להירגע", "הפגת-מתחים" באתר). שלושה צעדים אלה מביאים אותנו להיות:

 • במצב נינוח
 • מוקפים באנרגיה חיובית…
 • וחווים תחושות רווחה ורגיעה

ובנוסף יש לנו סימן מיוחד למוח כדי לבלום מיידית מצב לחץ פתאומיים ולהישאר בתגובה רגועה.

כיצד לבלום לחץ נפשי בעזרת סימן מיוחד למוח?

חוזה סילבה (ממציא שיטת סילבה) יצר סימן מיוחד למוח, מעין בלם/ "ברקס" שברגע שאנחנו מפעילים אותו… הוא עוצר מיד את תגובת המתח הנפשי… מעביר את המוח ל"רמת תודעה אלפא" (להרחבה קראו המאמרים גלי אלפא, גלי אלפא תת מודע) שמאפשרת למוח לחשוב בצורה המיטבית שלו ולקבל החלטה איך לטפל במצב. רבים מתלמידי שיטת סילבה משתמשים בסימן המיוחד הזה למוח במצבי לחץ שונים, "קלים" או "כבדים" ומספרים כמה זה עזר להם להירגע ולתפקד מעולה.

לרוקן הסטרס שהצטבר – צעד ראשון לטיפול בלחץ נפשי

סטרס הוא דבר שמצטבר. גם אם חזרנו לרגיעה לאחר מצב מלחיץ, הוא נשאר אגור בגוף, וגורם להפרעה רצינית בתפקוד ולהחרפה בתגובה שלנו (ראה מאמר להירגע). לכן חשוב מאד לדאוג "לרוקן" מתוכנו את הסטרס הזה שהצטבר. יש טכניקה מאד אפקטיבית וקלה ליישום שלומדים אותה כבר בתחילת הקורס של שיטת סילבה שמאפשרת לנו לרוקן מתי שנרצה את הלחץ  והמתח הנפשי שצברנו במהלך היום או בעקבות אירוע מלחיץ שחווינו. זה יאפשר לנו בשגרה לחוות רגיעה אמיתית, ובתקופה לחוצה במיוחד להגיב הרבה יותר רגוע.

להעלות את סף הרגיעה כדי להגיב רגוע – צעד שני לטיפול בלחץ נפשי

מתח ולחץ מעצימים פחד, חרדה, כעס, דאגה (שהם כולם ביטויים של לחץ נפשי). מתח ולחץ משפיעים הן על משך הזמן שנחווה רגשות אלה והן על העוצמה בה נביע אותם… בעוד שרגיעה עושה בדיוק ההפך. נמצא שאדם שסף הרגיעה שלו גבוה… מתמודד טוב יותר עם לחץ נפשי. התסמינים שהוא יחווה, כל אימת שאחד מרגשות אלה יתעורר, ילכו ויפחתו בעוצמתם עם הזמן והוא יגיב בסוף בצורה רגועה גם כשהמצב יהיה מלחיץ ביותר. לשם כך לומדים בשיטת סילבה להוריד את רמת המתח הנפשי ולהעלות את סף הרגיעה. ע"י טכניקות ספציפיות של תכנות ורגיעה אנחנו מאמנים את המוח להעלות באופן עקבי את רמת הרגיעה ולהוריד במקביל את רמת המתח והלחץ.

לטפל באמונות מגבילות ולחשוב חיובי – צעד שלישי לטיפול בלחץ נפשי

בשיטת סילבה אנו מתרכזים בצורת החשיבה שלנו  ולומדים להפוך אותה לחשיבה חיובית, כי חשיבה חיובית מושכת רגיעה, שמחה, בהירות, מיקוד ומפחיתה לחץ, פחד, חרדה, כעס ודאגה. בשיטת סילבה לומדים לבטל את כוחן של המחשבות השליליות שקופצות לנו לראש… יוצרות לחץ וסטרס ומובילות ללחץ נפשי. בנוסף, אנו מתרכזים גם באמונות שלנו. יש אמונות שיוצרות אצלנו לחץ נפשי ולחץ רב, שמובילים לדאגה, פחד, או רגש לא נעים אחר, ויש אמונות שמעצימות אותנו. בשיטת סילבה אנו לזהות את האמונות הללו שהשתרשו בתת-המודע, "לעקור" אותן ו"לשתול" חדשות חיוביות במקומן. כאשר אנו לומדים כיצד לוותר על האמונות שהן מקור הלחץ והסטרס שלנו, ומטמיעים במקומן אמונות מעצימות ומרגיעות… למתח הנפשי לא תהיה כל אחיזה… נהיה מסוגלים ליצור את חווית החיים שלנו בכיוון הרצוי לנו, למרות הנסיבות. נוכל להרגיש חופשיים וללא דאגה וחרדה. את כל זה (ועוד) אנחנו לומדים בקורס הדגל של שיטת סילבה.

 

בוגרי שיטת סילבה מספרים:

 

 

רוצים גם אתם לגלות את שיטת סילבה?

המוח שלנו הוא כמו מחשב על, עם יכולות אדירות שרק מחכות להתגלות. קורס בסיסי בשיטת סילבה יפתח לכם צוהר לעולם חדש של אפשרויות, וילמד
אתכם כיצד לרתום את כוח המוח שלכם לטובתכם.

הצטרפו למיליוני אנשים ברחבי העולם שכבר נהנים מחיים טובים יותר:

 • הרפיה ושלווה: למדו טכניקות יעילות להתמודדות עם לחץ וחרדה.
 • שינוי אמונות מגבילות: התגברו על מחשבות שליליות ופתחו חשיבה חיובית.
 • הגשמת מטרות: הגדירו יעדים ברורים ותכננו את הדרך להצלחה.
 • חיבור לתת המודע: גלו את הפוטנציאל האישי הטמון בכם.
 • פיתוח האינטואיציה: קבלו החלטות נכונות יותר וסימכו על תחושת הבטן שלכם
 • בריאות מיטבית: שמירה על בריאות תקינה

בקורס תלמדו:

 • טכניקות הרפיה עמוקות: השתחררו מהסטרס והגיבו ברוגע.
 • חשיבה באלפא: רמת מודעות מיוחדת המאפשרת חשיבה אחרת וגישה לתת המודע.
 • חשיבה חיובית: למדו לחשוב חיובי ושנו את האמונות שלכם ממגבילות למעצימות
 • שיפור הזיכרון והריכוז: זיכרו דברים בקלות רבה יותר והתמקדו במשימות.
 • חיזוק האינטואיציה והיצירתיות: פתחו פתרונות חדשניים וחשיבה מקורית.
 • להפעיל את המוח המרפא: שפרו את הבריאות, זרזו החלמה והפיגו כאבים.
 • תכנות חלומות: תזמינו חלום כדי לפתור בעיה או אתגר.
 • תקשורת סובייקטיבית: איך להעביר מסר למישהו אחר בלי לדבר איתו.
 • הדמיות מודרכות: עשו שימוש בכוח הדמיון להשגת מטרות.

הקורס מתאים לכולם:

 • אנשים המעוניינים לשפר את איכות חייהם.
 • מי שרוצה להצליח באתגרים שונים או לפתור בהצלחה בעיות.
 • אנשים שרוצים לשפר את הבריאות ולהתגבר על כאבים פיזיים.
 • מי שרוצה מערכות יחסים טובות עם יקיריו, עם עצמו, עם כסף ועם אחרים
 • כל מי שרוצה להגשים חלומות ולפתח את הפוטנציאל האישי שלו.
 • כל מי שמעוניין לחיות ברווחה ולממש את היעוד שלו.

אל תחכו, הירשמו עוד היום לשיחת התאמה אישית ללא עלות!


רוצים גם אתם לגלות את שיטת סילבה?

 


למידע על הקורסים והסדנאות שלנו

השאירו פרטים ונציג של מכון סילבה יחזור אליכם בהקדם:  x
  סייען נגישות
  הגדלת גופן
  הקטנת גופן
  גופן קריא
  גווני אפור
  גווני מונוכרום
  איפוס צבעים
  הקטנת תצוגה
  הגדלת תצוגה
  איפוס תצוגה

  אתר מונגש

  אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

  סייגי נגישות

  למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

  רכיב נגישות

  באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.