התפתחות אישית והעצמה

התפתחות אישית והעצמה

הסוד להרגיש טוב עם עצמנו ועם ההישגים שאנחנו מגיעים אליהם בחיים, טמון בכמה אנחנו חשים שהצלחנו והגשמנו את עצמנו. הצלחה דורשת מאיתנו להתפתח: להעצים את היכולות שלנו, להגדיל את הידע ולהעשיר את הניסיון. המטרה ליישם כל זאת בתחום שחשוב לנו… ולהצליח בו. הגשמה עצמית מאידך, דורשת מאיתנו מחויבות לכל החיים. היא מכניסה אותנו למסע חיים של התפתחות אישית וההעצמה… שבו אנו מחזקים את הביטחון העצמי והמסוגלות שלנו, לומדים להתגבר על אתגרים… להציב מטרות משמעותיות ולחיות בדרך שאנו רוצים.

מה זאת התפתחות אישית ומהי העצמה אישית?

התפתחות אישית היא תהליך לכל החיים שבו אנחנו מחדדים את הכישורים שלנו, מרחיבים עוד ועוד את הידע בנושאים שונים ומיישמים את הדברים צעד אחרי צעד בכל תחום בחיים שלנו,: במערכות היחסים שלנו, בקריירה, בבריאות, ברווחה הכללית… ועוד.

העצמה אישית היא תהליך שבו מטפחים את תחושת הערך העצמי, המסוגלות העצמית והחוסן הפנימי… כדי להרגיש טוב עם עצמנו, להיות מסוגלים לנווט בין אתגרים, לפתח את הביטחון העצמי, לקבל החלטות חיוביות, להשיג את המטרות שלנו ולחוש תחושת הגשמה ומשמעות בחיים.

מהן האסטרטגיות המעשיות להתפתחות אישית והעצמה?

 • מודעות עצמית
 • הצבת יעדים ברורים
 • למידה מתמדת
 • בניית חוסן
 • לאתגר את אזור הנוחות שלנו
 • טיפוח רשת תומכת

כיצד מודעות עצמית עוזרת להתפתחות אישית והעצמה?

מודעות עצמית היא הבסיס להתפתחות אישית והעצמה. כשאנחנו מודעים למחשבות והרגשות שלנו, כשאנו יודעים מהן החוזקות ומהן החולשות שלנו, באילו ערכים אנחנו מחזיקים ומה הם המניעים שלנו… יותר ברור לנו מה אנו רוצים ולאן פנינו.
המודעות העצמית עוזרת לנו, למקד את המאמצים שלנו בתחומים שזקוקים אצלנו להתפתחות… להגדיר מטרות משמעותיות עבורנו (כי ברור לנו יותר מה התשוקות והשאיפות שלנו), לנווט טוב יותר בתהליכי קבלת החלטות (כי אנחנו מודעים לערכים ולמטרות ארוכות הטווח, לרגשות שלנו וכן להשלכות בעקבות ההחלטות). מודעות עצמית גם עוזרת מאד לחזק את הביטחון העצמי, ההערכה העצמית ולפתח דימוי עצמי חיובי… כי אנחנו מודעים לחוזקות שלנו. הרבה אנשים אינם מתייחסים לחוזקות שלהם אלא מתמקדים בעיקר בחולשות – דבר שפוגע בתחושת הערך העצמי. מודעות לחוזקות מחד ורצון לפתח את התחומים שחלשים אצלנו… מוביל עם הזמן לצמיחה אישית ולהעצמה.

היבט נוסף שבו מודעות עצמית עוזרת להתפתחות אישית והעצמה, הוא הקשר ההדוק בין מודעות לאינטליגנציה רגשית. ככל שאנחנו מודעים יותר לרגשות שלנו (מזהים ומבינים מה אנו מרגישים) וכמה הם משפיעים על ההתנהגות שלנו והאינטראקציות שלנו עם אחרים, כך מתאפשר לנו יותר ויותר לנהל טוב את הרגשות שלנו, לתקשר טוב עם אחרים ולבנות מערכות יחסים בריאות- כל זה חלק ממסע ההתפתחות האישית.

איך הצבת יעדים ברורים מהווה כלי רב עוצמה להתפתחות אישית והעצמה?

כשאנחנו מציבים לעצמנו יעד ברור ובר השגה, יש לנו כיוון ומטרה. זה מניע אותנו להתקדם בצורה עקבית כדי להגיע ליעד הזה. התפתחות אישית דורשת מאיתנו להציב יעדים ברורים בתחומים שונים של חיינו כגון: מערכות יחסים, ביטחון עצמי, הערכה עצמית, חוסן ואושר כללי. המטרה שלנו היא להגיע בתחומים האלה למה שאנו רוצים… ולחיות אותם בצורה שחשובה לנו בהתאם לערכים שלנו. ההתפתחות האישית כרוכה בפיתוח הבנה עמוקה יותר של עצמנו, זיהוי אמונות מגבילות שמנהלות אותנו ועבודה לקראת השינוי האישי. התהליך מספק לנו בסופו של דבר מיומנויות חדשות, בהירות וכיוון, מרחיב לנו את הידע ואת הניסיון ועוזר לנו להגדיר מה אנחנו רוצים להשיג ולאן אנחנו רוצים להגיע בחיים.

מטרות ויעדים גם מחזקים את ההעצמה. הם יוצרים אצלנו מוטיבציה ודחף לעשות כל מה שאפשר כדי לממש אותם. זה כשלעצמו מלבה את הנחישות וההתמדה שלנו, גם מול מכשולים ואתגרים… ומחזק את החוסן שלנו. החוסן מחזק את המסוגלות העצמית שהיא אחת המרכיבים של העצמה.
אנחנו גם לומדים לצאת מחוץ לאזורי הנוחות שלנו, בכך שאנו מציבים לעצמנו אתגרים חדשים מחוצה להם. עצם הצבת המטרות ויציאה לפעולה כדי לממש אותן נותנות לנו תחושת שליטה על החיים שלנו – שזה הבסיס לתחושת העצמה…. כאשר המטרות מתממשות – מתגברת מאד תחושת העצמה כי הביטחון העצמי שלנו מתחזק ומתחזקת האמונה שלנו בעצמנו.

כיצד למידה מתמדת מחזקת התפתחות אישית והעצמה?

ככל שאנו לומדים, אנחנו מרחיבים את הידע שלנו, מעשירים את המיומנויות שיש לנו ורוכשים ניסיון. זה פותח בפנינו פתח לעולם שלם של אפשרויות… אנחנו מסוגלים לראות מנקודות מבט שונות משלנו את הדברים, להרחיב אופקים, לזהות הזדמנויות… אנחנו לומדים מה לעשות במצבים שונים ואיך להסתגל לנסיבות משתנות… לומדים לקבל החלטות טובות ומושכלות יותר… לשפר את היכולת שלנו לפתור בעיות… ולחשוב בצורה יותר יצירתית. בנוסף הלמידה המתמדת מאפשרת לנו לבחון את החוזקות והחולשות שלנו, לזהות אזורים שבהם אנו יכולים להמשיך להתפתח ולהמשיך לשפר את היכולות שלנו… ו… לעשות זאת. כל זה מקדם מאד את ההתפתחות האישית שלנו ומוביל להעצמה.

מה הקשר ההדדי בין חוסן להתפתחות אישית והעצמה?

חוסן, התפתחות אישית והעצמה… קשורים זה בזה ומחזקים זה את זה. חוסן הוא היכולת לחזור לאיזון ולהסתגל… כשאנו חווים משברים, מצוקות, מכשולים ואתגרים מטלטלים. את החוסן אנחנו יכולים לפתח ולחזק… ע"י למידה מהכישלונות שלנו (וגם של אחרים),
על ידי פיתוח הגמישות כדי לקבל דברים בצורה יותר קלה, פיתוח יכולת ההסתגלות שלנו למצבים המשתנים וחיזוק העמידות בזמן משבר… אנחנו בעצם יוצרים לעצמנו את "הקרקע הדשנה" כדי לצמוח… כדי לזרז התפתחות אישית.
ההתפתחות האישית בתורה, מחזקת חזרה את החוסן כי היא מספקת את הכלים הנדרשים לו לניהול אתגרים, כמו: העשרת הידע, שיפור הכישורים, בניית מיומנויות כמו פתרון בעיות, ויסות רגשי, תקשורת יעילה וחיזוק המודעות העצמית הכוללת שלנו.

גם חוסן והעצמה קשורים קשר הדוק. על ידי טיפוח חוסן, אנו לומדים לא לחזור מכישלונות שבורים ובלי תקווה, אלא עם הביטחון והנחישות להתמודד עם מצבים קשים, לקבל החלטות קשות ולהתמיד מול המצוקה. בנוסף על ידי טיפוח חוסן, אנו לומדים לאמץ אתגרים כחוויות למידה ולשמור על חשיבה חיובית למרות המכשולים. כל זה מוביל לחיזוק העצמה… כי מתפתחת אצלנו תחושת המסוגלות העצמית והביטחון העצמי, שהם מרכיבים חיוניים להעצמה. מאידך העצמה מחזקת את החוסן, היא מטפחת את תחושת הערך העצמי, המסוגלות העצמית והביטחון העצמי כדי שנרגיש טוב עם עצמנו ועם היכולות שלנו, שנסמוך על עצמנו ושנרגיש בשליטה על החיים שלנו… ואלה תנאים שמאד חשובים כדי לטפח חוסן.

איך איתגור אזור הנוחות שלנו מאפשר התפתחות אישית והעצמה?

יציאה מאזור הנוחות מאד קריטי להתפתחות והעצמה אישית. כשנשארים באותו מקום וממשיכים לפעול כל הזמן באותה דרך… משיגים כל הזמן אותן תוצאות… כלומר לא מתפתחים. לעומת זאת יציאה מחוץ למה שמרגיש מוכר ובטוח מובילה לצמיחה והתפתחות אישית. זה מפחיד לצאת מאזור הנוחות, לכן חשוב לעשות זאת בצעדים קטנים, עם יעדים ברורים שיגבירו את המוטיבציה ויתנו כיוון, לטפל באמונות מגבילות, לדחוף לאט את הגבולות ולהרחיב אותם ולספק לעצמנו רשת תמיכה בכל התהליך. יציאה אקטיבית מחוץ לאזור הנוחות מאפשרת את תהליך ההתפתחות האישית ופותחת בפנינו את הפתח לחוות העצמה.

כיצד רשת תומכת מחזקת התפתחות אישית והעצמה?

ברשת תומכת מתכוונים לכל האנשים שיכולים לעזור לנו ולתמוך בנו בכל מיני דרכים. כדאי לנו מאד להקיף את עצמנו קודם כל באנשים שתומכים בנו רגשית ויכולים לעודד אותנו במהלך מסע ההתפתחות האישי שלנו. לרוב אלה בני המשפחה שלנו: ההורים והאחים ולעיתים הסבים. אך לא תמיד אלה דווקא בני המשפחה. לפעמים אלה חברים קרובים, מישהו מהמשפחה המורחבת, מנטור שמדריך אותנו, או אדם בעל דעות דומות שהתחברנו אליו במהלך מסע ההתפתחות האישית שלנו ועוד. אותו אדם או אותם קרובים… מאמינים במטרות ובשאיפות שלנו, תומכים בנו ועוזרים לנו לשמור על מוטיבציה, במיוחד בזמנים מאתגרים. רשת תמיכה כזו משרה ביטחון, עוזרת להגביר את ההערכה העצמית ולספק תחושת שייכות… וכל אלו תורמים להתפתחות אישית ולהעצמה.

יש גם רשת תמיכה שקשורה לידע וניסיון. כדאי לנו מאד להקיף את עצמנו גם באנשים שיש להם מטרות דומות או שכבר השיגו את מה שהם שואפים אליו. אנשים אלה יכולים להציע לנו גישה לידע הרב שרכשו, הדרכה, חונכות ומשוב בעל ערך, שעוזרים לנו ללמוד מהניסיון שלהם, לרכוש מיומנויות חדשות, להרחיב את נקודות המבט ולחדד את האסטרטגיות שלנו. זה משפר אצלנו את יכולת קבלת ההחלטות ומעצים אותנו לבצע בחירות מושכלות בהתאם לערכים ולשאיפות שלנו ולנסות לממש זאת תוך שאנחנו ממצים את מלוא הפוטנציאל הקיים בנו.

כיצד יוצאים לדרך עם התפתחות אישית והעצמה?

התפתחות אישית והעצמה היא "תהליך המרה" המעצים אותנו למצות את הפוטנציאל שלנו ולהגשים את עצמנו. כאשר אנחנו מאמצים: צמיחה אישית, הצבת יעדים, למידה מתמדת, טיפוח חוסן, טיפוח מערכות יחסים, תרגול טיפול עצמי ולמידה מכישלונות… אנחנו יוצאים למסע של גילוי עצמי ושיפור עצמי. באמצעות התפתחות עצמית, אנו פותחים אפשרויות חדשות, משפרים את הכישורים והיכולות שלנו, יוצרים חיים מלאים במטרה, הגשמה והצלחה…

וחווים העצמה. אז, בואו נצא למסע המדהים הזה, ונאמץ את הפיתוח העצמי כמחויבות לכל החיים להפוך לגרסה הטובה ביותר של עצמנו…
אך לא חייבים לעשות את המסע לבד!!!

שיטת סילבה להתפתחות אישית והעצמה

שיטת סילבה היא שיטה בינלאומית לאימון המוח ששמה לה למטרה לתת לנו ארגז כלים עוצמתי וליווי לכל החיים (בחינם) במסע ההתפתחות האישית שלנו. השיטה מחברת אותנו למוח העוצמתי שלנו עם חמשת היכולות המופלאות שלו (ראו מאמרים: אימון המוח, אימון מנטלי, מהי שיטת סילבה). אנו מתוודעים ליכולות הללו (שלא כולם מכירים אותן), מתנסים בהן, ולומדים איך להשתמש בהן כדי להגיע ליעדים שלנו בחיים…

אמרנו שהתפתחות אישית היא תהליך לכל החיים שבו אנחנו מחדדים את הכישורים שלנו, מרחיבים עוד ועוד את הידע בנושאים שונים ומיישמים את הדברים צעד אחרי צעד בכל תחומי החיים שלנו: במערכות היחסים שלנו, בקריירה, בבריאות, ברווחה הכללית… ועוד. שיטת סילבה נותנת את הבסיס והתנאים הטובים ביותר ללמידה והרחבת הידע הדרוש לנו להתפתחות אישית. היא עושה זאת ע"י טיפול בסטרס והעלאת רמת הרגיעה, הגברת הריכוז והזיכרון, אימון ההצפנה והשליפה, טיפול באמונות מגבילות ואימון חשיבה בתדר אלפא לחשיבה איכותית. בכך שיטת סילבה מאפשרת את ההתפתחות האישית בתחום הרחבת הידע, חידוד כישורים והעשרת מיומנויות.

שיטת סילבה מאפשרת גם לכוון את המוח ליעדים שאנחנו רוצים, מלמדת אותנו איך להשתמש באינטואיציה לקבלת פתרונות לבעיות ואתגרים, איך לקבל החלטות טובות ולזהות הזדמנויות… כל אלה כלים שמאפשרים מחד התפתחות אישית… ומאידך מטפחים את ההעצמה האישית. כשיש לנו דרך וכלים להתמודד עם אתגרים וכשאנו חווים הצלחות כשאנחנו משתמשים בהם, זה מחזק מאד את הביטחון העצמי שלנו, תחושת המסוגלות ותחושת הערך שהם כולם מרכיבים חיוניים להעצמה.

בנוסף אנחנו לומדים במסגרת שיטת סילבה איך להפוך את תת-המודע לחיובי ובעדנו… בלי אמונות מגבילות ובלי דימויים מעכבים. זה חשוב מאד להתפתחות האישית ולהעצמה… כי זה מסיר את המחסומים ופותח את הדרך: לנווט בין אתגרים, לקבל החלטות חיוביות, להשיג את המטרות שלנו, לחוש תחושת הגשמה ומשמעות בחיים… ולהפוך לגרסה הטובה ביותר של עצמנו כדי ליהנות מהחיים שלנו.

נשמע מדהים נכון?

 מוזמנים ומוזמנות לדבר איתנו ולראות כיצד אפשר לעשות שינוי אדיר בחיים. לשיחת התאמה ללא עלות תירשם בלינק הבא: https://abcdefgh.ravpage.co.il/sicha?ref=Aa

לפרטים נוספים ולתיאום שיחת ייעוץ התקשרו אלינו:

 בטלפון: 03-6025756, 052-5366133

silva.liberman@gmail.comבמייל


למידע על הקורסים והסדנאות שלנו

השאירו פרטים ונציג של מכון סילבה יחזור אליכם בהקדם:  x
  סייען נגישות
  הגדלת גופן
  הקטנת גופן
  גופן קריא
  גווני אפור
  גווני מונוכרום
  איפוס צבעים
  הקטנת תצוגה
  הגדלת תצוגה
  איפוס תצוגה

  אתר מונגש

  אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

  סייגי נגישות

  למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

  רכיב נגישות

  באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.