הרטבת לילה אצל ילדים

הרטבת לילה אצל ילדים

"מה נעשה עם ליאור?" שאל אביב את עלמה אשתו. "הוא כבר בן חמש וחצי… עוד מעט הולך לכיתה א' והוא עדיין מרטיב בלילה. את לא דואגת?" עלמה ירתה לעברו מבט. "ברור שזה מטריד גם אותי. עומרי נגמל בגיל שלוש וחצי וחשבתי שעם ליאור יהיה אותו דבר. נמאס לי לכבס כל יום את כלי המיטה ואני חוששת שהוא מתחיל להיות רגיש בגלל ההרטבה. אנחנו חייבים לגשת לרופאת הילדים ולהתייעץ".

אביב ועלמה הם לא היחידים שחווים הורות לילד שסובל מהרטבת לילה. הרטבה לילית היא בעיה שכיחה, שילדים רבים חווים. עד גיל 5 או 6, היא נחשבת לחלק נורמלי מההתפתחות של ילדים מכיוון שמנגנון השליטה בשלפוחית השתן עד גיל זה, עדיין מתפתח. למרות שזה יכול להיות מתסכל, הרטבת לילה, לרוב חולפת מעצמה עם הזמן. יש רק חלק מועט של ילדים שאצלם זה לא קורה.

מה הסיבות להרטבת לילה?

הרטבת לילה מתרחשת כאשר ילד מעביר שתן באופן לא רצוני במהלך השינה. זה יכול לקרות מסיבות שונות והסיבות הללו משתנות מילד לילד:

 • איחור בהבשלה של מערכת העצבים: השולטת בשלפוחית השתן. לחלק מהילדים יש התפתחות איטית יותר של שליטה בשלפוחית ​​השתן בהשוואה לבני גילם. היכולת להישאר יבש בלילה תלויה בקשר בין המוח, שלפוחית ​​השתן ומערכת העצבים. אצל חלק מהילדים היווצרות הקשר הזה כראוי לוקחת זמן רב יותר מאחרים.
 • גנטיקה: אם אחד ההורים או שניהם הרטיבו בילדות את המיטה שלהם, יש סיכוי גבוה יותר שהילד שלהם יחווה גם הרטבת לילה.
 • חוסר איזון הורמונלי: להורמון "וזופרסין" תפקיד מכריע בהפחתת ייצור השתן בלילה. ייתכן שחלק מהילדים לא מייצרים מספיק מההורמון הזה, מה שמוביל לייצור שתן מוגבר ולהרטבת לילה.
 • קיבולת שלפוחית ​​​​שתן קטנה: לחלק מהילדים יש גדלים קטנים יותר של שלפוחית ​​שתן, מה שאומר שהשלפוחית ​​שלהם עלולה להתמלא מהר יותר ולהוביל להרטבת לילה.
 • דפוסי שינה עמוקים: חלק מהילדים שמרטיבים את המיטה הם "ישנים כבדים" ועשויים שלא להגיב לאותות ששלפוחית ​​השתן שלהם שולחת כשהיא מלאה.
 • גורמים רגשיים: אירועים מלחיצים או מאתגרים רגשית, כמו שינוי בדינמיקה המשפחתית, מעבר לבית חדש או תחילת הלימודים, יכולים לתרום להרטבת לילה אצל חלק מהילדים.
 • דלקות בדרכי השתן: במקרים מסוימים, דלקת בדרכי השתן או הפרעות אחרות במערכת השתן עלולות לגרום להרטבת לילה

חשוב לציין שהרטבת לילה איננה נגרמת בדרך כלל מעצלנות, בעיות התנהגות או פעולות מכוונות מודעות של הילד. עבור הרבה מהילדים הרטבת לילה מאתגרת רגשית ולכן חשוב לגשת לעניין בסבלנות ובהבנה וליצור עבורם סביבה תומכת… שתעזור להם לנווט ולהתגבר על שלב זה ביתר קלות.

מהם הטיפים לניהול הרטבת לילה אצל ילדים?

 • הישארו רגועים ותומכים, עם הבנה ובסבלנות. זכרו שהילד שלכם אינו עושה זאת בכוונה ועלול לחוש מבוכה או בושה. הימנעו מעונש או הערות שליליות שכן זה יכול לפגוע בהערכה העצמית שלו ולהחמיר את המצב.
 • עודדו את ילדכם לבסס שגרת שינה עקבית, כולל הליכה לשירותים לפני השינה. זה יכול לעזור לרוקן את שלפוחית ​​השתן ולהפחית את הסבירות לתאונות במהלך הלילה.
 • הגבילו את הנוזלים לפני השינה: עודדו את הילד לשתות נוזלים מוקדם יותר ביום ולהגביל את הצריכה שלהם בערב, במיוחד משקאות המכילים קפאין (שוקו) או משקאות ממותקים. עם זאת, ודאו שעד להפסקת השתייה בערב הוא שתה מספיק במהלך היום.
 • הגנו על המזרן בכיסוי עמיד למים או השתמשו במגני סדינים סופגים כדי להקל על הניקוי ולמנוע מבוכה לילד שלכם.
 • מערכת תגמול: הציעו שבחים, פרסים קטנים או מדבקות ללילות יבשים או על ביצוע שגרת השינה ביעילות. חיזוק חיובי זה יכול להגביר את הביטחון העצמי של הילד ולעזור לו להרגיש מוטיבציה להישאר יבש.
 • שוחחו עם רופא הילדים כדי לשלול בעיה אורגנית או לקבל המלצות ​​על אסטרטגיות נוספות לניהול הרטבת לילה.

כיצד שיטת סילבה מסייעת בטיפול בהרטבת לילה?

שיטת סילבה היא שיטה להתפתחות אישית ולשיפור עצמי שפותחה ע"י חוזה סילבה בשנות ה-60, ונלמדת כיום ב118 מדינות בעולם. היא מבוססת על הרעיון שלמוח יש את הכוח להוביל אותנו בהצלחה למה שחשוב לנו כדי שיהיה לנו טוב יותר בחיים. שיטת סילבה מלמדת בין היתר, איך להשיג מצב של מודעות נינוחה ובהירות מנטלית מוגברת, המכונה לעתים קרובות "רמת תודעה אלפא", שבה אנחנו יכולים

 • לנצל את כוח תת-המודע שלנו כדי לבצע שינויים חיוביים (בהתנהגות, באמונות, בהרגלים)
 • להביא לאינטואיציה מוגברת
 • לחדד את יכולות פתרון הבעיות וניהול המתחים
 • לרפא את הגוף ולחזק את הבריאות
 • לשפר את הזיכרון והריכוז
 • ולהביא לשיפור עצמי.

מתרגלים רבים של שיטת סילבה מדווחים כי חוו מגוון יתרונות כולל אנרגיה וחיוניות מוגברות, שינה משופרת והפחתת מתח חרדה ודאגה.

שיטת סילבה היא כמו לפתוח תיבת אוצר של כלים וטכניקות מנטליות, שמנחות אותנו איך להשתמש בכוח המוח שלנו בצורה רגועה וממוקדת למטרות השונות שלנו – ולהצליח. לכולנו יש "צרור מפתחות לפתיחת דלתות שונות" ואנחנו מנסים כל חיינו (אם אנחנו לא מתייאשים) למצוא איזה מפתח מתאים לאיזו דלת, כדי לפתוח אותה ושיהיה לנו טוב. שיטת סילבה נותנת לנו ביד את ה-מפתח כדי לפתוח את הדלת אל הפוטנציאל שלנו ולהפוך את החיים למדהימים יותר.

איך לגרום לילד שלנו להפסיק להרטיב באמצעות שיטת סילבה?

אם הרטבת לילה גורמת לילד מצוקה משמעותית, או אם הילד ממשיך להרטיב את המיטה מעבר לגיל 6 או 7… אנו בשיטת סילבה נוכל לעזור לו להיגמל מהרטבת הלילה, בצורה מאד מיוחדת.
במקום להגיד לילד לפני השינה שהוא כבר גדול ולא צריך להרטיב… או שנעביר לו את המצוקה שלנו… אנחנו לא נדבר איתו על כך. לא נטיף, לא נסביר… פשוט נמשיך להתנהג אליו כרגיל ונשתמש בתקשורת סובייקטיבית.

תקשורת סובייקטיבית – היא יכולת שיש לכל אחד מאיתנו, המאפשרת לנו להעביר מסר למישהו אחר מבלי לדבר איתו פנים מול פנים. כאשר אנחנו מפעילים על הילד שלנו את התקשורת הזו ומעבירים אליו מסר ברור ואמפטי על בעיית ההרטבה הלילית… מהר מאד נראה תוצאות.

הדבר המפתיע הוא שבדרך כלל פעם אחת שאנחנו משתמשים בטכניקה, מספיקה כדי לקבל את התוצאה הרצויה. יתרה מכך: כשכבר רואים תוצאות… הן מחזיקות מעמד לאורך זמן. אתם מוזמנים לצפות בסרטונים שצרפנו בהם מספרים הורים שלמדו את שיטת סילבה, איך השתמשו בתקשורת הסובייקטיבית כדי לפתור בעיות עם הילדים.

קורס בסיסי בשיטת סילבה – להשתמש ביכולות המוח לטובתנו בתקשורת סוביקטיבית

שיטת סילבה פותחת בפנינו את הדלת לנפלאות המוח

ומאפשרת לנו לגייס אותו על כל יכולותיו, כדי ליצור עבורנו

את החיים שאנו רוצים ולחוש רווחה ושמחה.

7,000,000 אנשים בעולם  118 מדינות  ב- 31 שפות כבר נהנים מחיים חיוביים ומוצלחים!

האם גם אתם מעוניינים לפתח את האינטואיציה?

לכוון את המוח למטרות? לייצר שינוי באמונות חוסמות?

ללמוד לחשוב בגלי אלפא ולהתחבר לתת המודע?

יכולת לייצר חשיבה חיובית? לחשוב בגלי אלפא ולהתחבר לתת המודע?

לכוון את המוח למטרות שחשובות לכם? לצמוח ולהתפתח להצלחה?

אז בואו ללמוד אצלינו כיצד עושים זאת

בקורס של שיטת סילבה!

ה מ ר ת ק !

נשמע מדהים נכון?

מוזמנים לדבר איתנו משיטת סילבה ולראות כיצד אפשר לעשות שינוי אדיר בחיים ולהתמודד ולטפל בדאגה שלכם.

לשיחת התאמה ללא עלות תירשם בלינק הבא: https://abcdefgh.ravpage.co.il/sicha?ref=Aa

לפרטים נוספים ולתיאום שיחה התקשרו אלינו:

בטלפון: רפי סילבה 03-6025756, 052-5366133

במייל: silva.liberman@gmail.com

להרשמה למיני קורס במתנה – איך לאמן את המוח שלך להצלחה

סרטונים בנושא טיפול בהרטבת לילה אצל ילדים


למידע על הקורסים והסדנאות שלנו

השאירו פרטים ונציג של מכון סילבה יחזור אליכם בהקדם:  x
  סייען נגישות
  הגדלת גופן
  הקטנת גופן
  גופן קריא
  גווני אפור
  גווני מונוכרום
  איפוס צבעים
  הקטנת תצוגה
  הגדלת תצוגה
  איפוס תצוגה

  אתר מונגש

  אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

  סייגי נגישות

  למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

  רכיב נגישות

  באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.