העצמה אישית לילדים

העצמה אישית לילדים

מאמר העצמה אישית מיועד  להורים ולמבוגרים שאכפת להם מילדים, שמגדלים, מחנכים, מטפלים ומדריכים אותם. בעולם המודרני, המתפתח כל הזמן עוד ועוד, עומדים ילדינו בפני יותר ויותר אתגרים, שהם גם יותר מורכבים ממה שאנו או הורינו נדרשנו לכך. ברור לכל, שככל שאתגר מורכב יותר עבור הילדים, כך נדרשים ידע ומיומנויות רבים יותר או ברמה גבוהה יותר. אחד המושגים שמקפל בתוכו את כל הרעיון הזה הוא: העצמה אישית לילדים.

מהי העצמה אישית לילדים?

העצמה אישית לילדים היא תהליך שבו מטפחים את תחושת הערך העצמי של הילדים, המסוגלות העצמית והחוסן הפנימי. דבר זה מאפשר להם להרגיש טוב עם עצמם, להיות מסוגלים לנווט בין אתגרים, לפתח את הכישורים שלהם, את הביטחון העצמי, לקבל החלטות חיוביות ולהשיג את מטרותיהם.
תהליך טיפוח העצמה אישית הוא באחריות כל אדם בוגר שנמצא באינטראקציה עם הילד. ראשית הוריו כמובן, אחר כך הסבים והסבתות, הצוות החינוכי (בגן או בביה"ס), הורי חברים, משפחה מורחבת, שכנים וכו'. ילדים סופגים מסביבתם כל הזמן ומועצמים או נחלשים מההתנסויות והאינטראקציות הללו. כשאנו הבוגרים מודעים לאחריות הגדולה שהוטלה לידנו על ההעצמה האישית של דור ההמשך ו… יודעים גם איך לעשות זאת… אז הילדים יוצאים נשכרים.

מהם ההיבטים המרכזיים של העצמה אישית אצל ילדים?

כל ילד הוא ייחודי וזקוק לגישה שמתאימה לצרכים ולרצונות שלו, לכן מכל המכלול הגדול של ההיבטים של קידום העצמה אישית אצל ילדים, מוצע לבחור את מה שהכי מתאים בשלב זה לילד הפרטי שלכם.

 • לקדם ביטוי עצמי – של מחשבות, רגשות, צרכים, תשוקות, רעיונות
 • לעודד עצמאות – שהילד ידע לקחת אחריות מתאימה לגילו ולקבל החלטות בגבולות בטוחים
 • לתת חיזוקים חיוביים – על מאמצים על התנהגויות חיוביות על הישגים של הילד וכו'
 • להדגיש צמיחה – להדגיש את הערך של למידה מכישלונות וטעויות
 • לעזור בהגדרת יעדים ישימים – לפרק לילד יעדים גדולים לצעדים יותר קטנים הניתנים להשגה
 • לטפח אנטילגנציה רגשית אצל הילד – כמו אמפתיה הבנה לרגשות האחר, תקשורת, אסרטיביות לעומת אגרסיביות
 • לטפח מיומנויות לפתרון בעיות – לעורר חשיבה מבלי לפתור עבורם הכל
 • לחגוג מאמץ – להעצים את המאמצים שהילד עושה ולא רק הצלחה
 • לעודד התנסות "בריאה" בדברים חדשים – גם אם יש סיכוי להיכשל
 • לספק סביבה תומכת לילד – סביבה בטוחה אוהבת, מקבלת ומטפחת

במילים אחרות: ילד שעובר תהליך של העצמה אישית… מרגיש הרבה יותר טוב עם עצמו והרבה יותר בטוח ביכולותיו להתמודד עם אתגרים ולהמשיך לקבל אהבה והכלה מהסביבה.

עד כמה הורים יכולים לספק העצמה אישית לילדיהם?

האם הורים יכולים לספק העצמה אישית לילדיהם? התשובה תלויה בהורים עצמם. הורים שעברו בעצמם באופן טבעי במשפחות הגרעיניות שלהם תהליך העצמה אישית באופן בו הוריהם גידלו אותם… ידעו באופן טבעי להמשיך להנחיל זאת לילדים שלהם. הורים שעם התבגרותם הצליחו הן תוך אינטראקציה עם אחרים… ו/או למידת הנושא… לעבור משהו מן התהליך הזה בעצמם (מעין חוויה מתקנת) ובמיוחד להבין ולרצות מאד להעניק זאת לילדיהם… יעבירו כל מה שלמדו והבינו לילדים במטרה לממש העצמה אישית אצל הילדים שלהם. הורים שאינם שייכים לאף אחת מהקבוצות ועדיין רוצים את הטוב עבור הילדים שלהם, יחפשו איך להעצים את עצמם ואת הילדים האישיים שלהם על ידי מישהו או משהו אחר בנוסף להעצמה שהם מספקים.

שיטת סילבה והעצמה אישית לילדים

שיטת סילבה ידועה בכל העולם (118 מדינות) כשיטה שנותנת לילדים חלק מההיבטים המרכזיים של תהליך ההעצמה האישית לילדים. השיטה עוזרת להם להפעיל את המוח שלהם טוב יותר.
מה הקשר בין הפעלת המוח בצורה מיטבית להעצמה? כשאנחנו לומדים איך להפעיל טוב יותר את המוח אנחנו מכירים את 5 היכולות המיוחדות של המוח שיכולות לאפשר לנו לטפח את תהליך ההעצמה האישית בצורה הטובה ביותר. את כל זה הילדים לומדים בקורס של שיטת סילבה לילדים. (להרחבה על שיטת סילבה קראו במאמרים: "מהי שיטת סילבה" ו"קורס שיטת סילבה לילדים").

העצמה וקורס הילדים של שיטת סילבה

ילדים רבים אינם יודעים על האוצר שקיבלו במתנה כדי לאפשר להם לצלוח את האתגרים שמחכים בדרך. חוזה סילבה, מפתח שיטת סילבה, ידע גם ידע, עוד בזמן שטרם חקרו זאת.
הוא עשה זאת קודם עבור עשרת ילדיו ואחר כך עבור מיליוני ילדים ברחבי העולם כדי שיוכלו לסמוך, על היכולות שלהם… שיהיה להם הידע ויהיו להם הכלים להתמודד עם כל אתגר, להרגיש ביטחון עצמי ודימוי חיובי בלי להיות חסרי אונים ולהרגיש שאינם שווים.

השיטה שחוזה סילבה פיתח מאפשרת לילדים (וגם למבוגרים) להשתמש במוח בצורה שונה ממה שאנו מכירים, בצורה שבה "הגאונים" משתמשים בו ולהפעיל את 5 היכולות המופלאות שלו, שרבים כלל לא יודעים על קיומן ואלה שכן, לא תמיד יודעים איך להשתמש בהם.

הידעתם שבעזרת המוח ילדים יכולים למשוך ולמגנט לחיים שלהם דברים רבים שחשובים להם (למשל: להיות רצויים חברתית, הצלחה בלימודים, ביטחון והערכה עצמית, להיות ביחסים טובים עם האחים וההורים… ועוד) וגם לממש כל מיני משאלות שלהם. מדובר רק בחלק קטן ממה שהמוח שלנו מסוגל לעשות עבורנו. את כל הדברים האלה וכן איך לכוון את המוח להצלחה, איך להשיג את הדברים שהם רוצים ואיך להרגיש טוב עם עצמם… את כל הדברים הללו לומדים בקורס שיטת סילבה להעצמת ילדים

ילדים שלמדו את קורס שיטת סילבה והשתמשו בכלים שקיבלו כאן מספרים על העצמה משמעותית הכוללת: חיזוק הביטחון העצמי, תחושת ערך גבוהה יותר, על כך שידעו שיש להם יכולת להתמודד עם קשיים שעלו וצצו… בין אם בלימודים… בין אם במשפחה… בין אם חברתית… ואפילו אם חלו לפתע. התחושה החזקה ששיתפו היא (בשפתנו) תחושת מסוגלות עצמית וביטוי של חוסן פנימי בהתמודדות עם האתגרים.

כך כתבה לי ילדה בת 12: "בגלל שיטת סילבה אני מרגישה טוב יותר ואני גם יודעת איך לעזור לעצמי כשקשה לי. פעם הייתי בוכה ולא היה לי חשק לעשות כלום. היום אני פשוט משתמשת בשיטת סילבה."

נשמע מדהים נכון?

מוזמנים לדבר איתנו ולראות כיצד אפשר לעשות שינוי אדיר בחיים של הילדים שלכם. 

בטלפון: רפי 03-6025756, 052-5366133
במייל:
silva.liberman@gmail.com

לשיחת התאמה הרשמו בלינק הבא:
https://abcdefgh.ravpage.co.il/sicha?ref=Aa


למידע על הקורסים והסדנאות שלנו

השאירו פרטים ונציג של מכון סילבה יחזור אליכם בהקדם:  x
  סייען נגישות
  הגדלת גופן
  הקטנת גופן
  גופן קריא
  גווני אפור
  גווני מונוכרום
  איפוס צבעים
  הקטנת תצוגה
  הגדלת תצוגה
  איפוס תצוגה

  אתר מונגש

  אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

  סייגי נגישות

  למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

  רכיב נגישות

  באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.