אמונות מגבילות

אמונות מגבילות

המוח הוא "מחשב" ביולוגי שעובד באמצעות "תכנותים" שכליים. ב"תכנותים" אנו מתכוונים להוראות, אוטומטים ואמונות מגבילות ומעצימות. כל אלו קובעים את מה שנשיג בחיים ואת מה שלא… אם נרגיש ביטחון עצמי ונחווה אושר והצלחה או לא… וגם… את מי שנהיה… או את מי שלא נהיה. החלק הפחות ברור ולרוב גם הפחות נגיש, אילו האמונות שלנו היושבות בתת-המודע.

מהן אמונות?

האמונות הן כל מה שאנחנו מאמינים על העולם, על אחרים ועל עצמנו. יש אמונות מגבילות שמעכבות אותנו ולא מאפשרות לנו להתקדם ולהרגיש מסופקים… ויש אמונות מעצימות שתומכות בנו ומובילות אותנו קדימה בחיים. הקריטיות מבחינתנו הן האמונות המגבילות.

מהן אמונות מגבילות?

באמונות מגבילות אנחנו מתייחסים לכל מחשבה/ הוראה/ "עובדה" בכל תחום שהוא שמונעת מאיתנו או מעכבת… חוסמת ולא מאפשרת לצמוח ולהתקדם.
למעשה, רוב הכישלונות בחיים נובעים מאמונות מגבילות המתכנתות שכלית בצורה לא נכונה. זה קורה כי אנחנו מסתכלים וחווים את העולם דרכם.

דוגמא לאמונה מגבילה

למשל: מישהו רוצה לבקש לעצמו העלאה במשכורת. אז…לפי התפקוד, ההישגים והוותק בעבודה זה מגיע לו- אולם הוא מהסס. האמונה המגבילה (התכנות השכלי) שכל הזמן מנקרת לו בראש היא: "מסוכן להכעיס סמכות". הוא לא מרגיש מספיק בטוח לבקש את ההעלאה… וככל שהוא מתמהמה, התכנות השכלי הזה יוצר אצלו תסריטים יותר ויותר מרתיעים. בסוף הוא נשאר מתוסכל, מתוח, עם רצון להתקדם ועם רתיעה עצומה לעשות זאת וליהנות מהצלחה. עוד פעם הביטחון העצמי וההערכה העצמית שלו התערערו.

איך נוצרות האמונות המגבילות?

את רוב האמונות המגבילות אנחנו סוחבים בעיקר מהילדות. אנשים משמעותיים בחיים שלנו כמו הורים, מורים וחברים, עיצבו את האמונות האישיות שלנו, במה שאמרו (ולפעמים "חפרו" ו"חפרו"), בדוגמא שנתנו… או במסקנות שהסקנו מההתנהלות שלהם או מהדינמיקה איתם.  הדבר שחשוב להבין הוא שהאמונות האלה, אמונות מחזקות וגם אמונות מגבילות, השתרשו אצלנו במוח והפכו מבחינתו ל"אמת" לכל דבר… לפיה אנו מגיבים ולפיה אנו פועלים, שופטים ומחליטים.

אמונות מגבילות וסיפור הפשפש

אתם יודעים איך מאלפים פשפש?
שמים אותו בתוך צנצנת וסוגרים אותה עם המכסה. הפשפש רוצה לצאת החוצה ומתחיל לקפוץ. קופץ ומקבל מכה מהמכסה. שוב קופץ, עוד מכה. אחרי מספר ניסיונות, הוא מבין שלא כדאי לו לקפוץ כל כך גבוה ומתחיל לעשות קפיצות קטנות. באותו רגע, אתם יכולים להסיר את המכסה. אף פעם הוא לא ינסה לקפוץ גבוה יותר. הוא "יודע" שיש מכסה!!! הוא לא שם לב שהמכסה נעלם.

כיצד האמונות המגבילות משפיעות על המציאות שלנו?

כמו המכסה… על הפשפש

תחשבו למשל לרגע שהייתם רוצים להרוויח ממש הרבה כסף!!!
כל אחד מאיתנו השתעשע לפחות פעם אחת בחייו במחשבה הזו. אבל לא כולם רואים בזה משהו  ממשי עבורם. למה? ייתכן שחלק מאתנו שמעו בילדות מההורים: "אין לנו מספיק כסף לקנות את זה", או "צריך לעבוד קשה כדי להרוויח כסף"… אולי… ראיתם את ההורים שלכם עובדים שעות… ובכל זאת תמיד היה מחסור. כשחזרתם על הדעות האלו בָדו-שיח הפנימי שלכם, יצרתם את האמונה המגבילה לגבי כסף.

כיצד האמונות המגבילות משפיעות על הבחירות שלנו?

לאחר שיצרנו את האמונות המגבילות, הן משפיעות על ההתנהלות שלנו בכל תחום… אנחנו הופכים ממש להיות שבויים בידי האמונות המגבילות שלנו

למשל:
• אני רוצה להתקבל לעבודה חדשה אבל אני מאמין שאני לא מספיק טוב.
אני רוצה לבקש העלאה במשכורת אבל אני מאמין שלא מגיע לי.
אני רוצה למצוא בת/בן זוג אבל אני מאמין שלא ירצו בי.
אני רוצה ללמוד רפואה אבל אני מאמין שאני לא מספיק חכם.
אני רוצה לעמוד ביעד מכירות אבל אני מאמין שאני לא מספיק מוכשר.

כל אלה, אמונות מגבילות שמונעות מאיתנו להצליח לחיות את החיים שהיינו רוצים.

איך אפשר לשנות אמונות מגבילות?

האמונות המגבילות יושבות בתת-המודע. תת-המודע אחראי, שכל "הוראה" שיושבת אצלו, תצא לפועל. האמונות המגבילות הן הוראות מבחינתו לכל דבר ועניין. אם אנחנו רוצים להשיג משהו במודע אבל בתת-המודע "כתוב" משהו אחר, תת-המודע תמיד מנצח. לכן עד שלא נשנה את ההוראות הללו, לא נוכל "להתגבר" על אמונות מגבילות… ותת המודע ימשיך לייצר לנו "ביד רמה" את הכישלונות שלנו! אנשים רבים סובלים מכך כי הם לא יודעים מה אפשר לעשות ואיך אפשר להצליח להתגבר על אמונות מגבילות… ולכן בחוסר אונים הם נותנים לאמונות המגבילות לנהל אותם.

למשל: במודע, אנחנו רוצים לרדת במשקל אבל בתת-המודע ישנו תכנות שכל יום חייבים משהו מתוק! אז תת המודע לא מפסיק לדרוש שנמלא אחר התכנות וניתן לעצמנו את הסיפוק המיידי, הדבר הטעים! יוצא… שאנחנו מוצאים את עצמנו שוב זוללים ולא מצליחים לרדת במשקל. החדשות הטובות הן שאנחנו יכולים לשנות את האמונות המגבילות וליצור דו-שיח פנימי חדש שיעזור לנו להשיג את המטרות שלנו!!

כיצד שיטת סילבה משנה אמונות מגבילות?

שיטת סילבה שמה לה למטרה בין היתר, לעזור לנו להפוך את תת המודע לחיובי, דהיינו לשנות אמונות מגבילות למעצימות. רבים חשבו עד לפני 3 עשורים שהמוח מתקבע לאחר גיל ההתבגרות… ומה שנמצא בו… נשאר לתמיד (לטוב ולרע). אבל מחקרים נרחבים ומקדמים על המוח גילו שזה לא כך. למוח יש תכונה חשובה מאד שנקראת: נוירופלסטיסיטי = הפלסטיות/הגמישות של המוח.

המוח שלנו מסוגל לשנות חווטים שנעשו והוא יכול לעשות זאת בכל גיל. רק צריך לדעת איך. פרופ' מייקל מרזניץ', מבכירי חוקרי המוח בעולם אמר:
"המוח מסוגל ללמוד ולהשתנות בכל גיל ובכל שלב של החיים!"

זו אחת התכונות הבולטות של המוח. אם התרגלנו להאמין במשהו מסוים ותמיד הגבנו באותה דרך, נדמה שיהיה קשה או בלתי אפשרי לשנות את הדפוס הזה. אבל בזכות תכונת הגמישות המוחית, אנחנו יכולים לשנות למה שנרצה:

 • מתכנות של אמונה מגבילה של מחסור לתכנות של אמונה מעצימה של שפע
 • מתכנות של אמונה מגבילה זוגיות גרועה לאמונה מעצימה של
  זוגיות נהדרת
 • מתכנות של אמונה מגבילה של חוסר הערכה עצמית לאמונה מעצימה של הערכה עצמית גבוהה
  ועוד.

אימון "בשיטת סילבה" לאמונות מעצימות

בשיטת סילבה אנחנו מאמנים את המוח כך שהוא יעמיד לרשותנו את 5 היכולות האדירות שלו (הרחבה במאמר "אימון מוח") כדי לעזור לנו להגיע למטרות וליעדים שלנו… ומאידך להפוך את תת-המודע לחיובי ובעדנו. כלומר שלא יהיו מחסומים ועכבות בצורת אמונות מגבילות בדרך אל היעד… ע"י כך שנהפוך אותם לאמונות מעצימות.

בשיטת סילבה אנחנו מאמנים את המוח לזהות אמונות מגבילות ולשנות אותן לאמונות מעצימות. באופן זה אנחנו מנקים מתת המודע כל "הוראת-ביצוע" שלא פועלת לטובתנו. התהליך להתגבר על אמונות מגבילות כולל:

 • סילוק כל גורם היוצר "רעש" במיוחד הגורם מספר 1 – הסטרס
 • זיהוי אמונות מגבילות
 • חקירה של אמונות
 • יצירת אמונות חדשות מעצימות
 • הטמעתן בתת המודע

בדרך זו אנחנו מצליחים להכיל בתת- המודע "הוראות ביצוע" שרק מעצימות אותנו… והופכים אותו להיות בעדנו. כשאנחנו לומדים לשנות אמונות מגבילות, אנחנו מפסיקים לאפשר להן למנוע מאיתנו להתקדם… ומצליחים לממש את עצמנו ואת החלומות שלנו!

נשמע מדהים נכון?

מוזמנים ומוזמנות לדבר איתנו ולראות כיצד אפשר לעשות שינוי.

בשיטת סילבה יש את הדרך והכלים איך לשנות אמונות מגבילות

כל מה שצריך זה להצטרף… לשנות חיווטים ולהיות שוב מרוצים

מהיכולת שלנו לחיות את החיים שאנו רוצים

לפרטים נוספים ולשיחת התאמה ללא עלות התקשרו אלינו:

בטלפון: 03-6025756, 052-5366133

מוזמנים להירשם לקורס בלינק הבא: https://abcdefgh.ravpage.co.il/sicha?ref=Aa

במיל: silva.liberman@gmail.com

 


למידע על הקורסים והסדנאות שלנו

השאירו פרטים ונציג של מכון סילבה יחזור אליכם בהקדם:  x
  סייען נגישות
  הגדלת גופן
  הקטנת גופן
  גופן קריא
  גווני אפור
  גווני מונוכרום
  איפוס צבעים
  הקטנת תצוגה
  הגדלת תצוגה
  איפוס תצוגה

  אתר מונגש

  אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

  סייגי נגישות

  למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

  רכיב נגישות

  באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.