איך להתמודד עם פחד? התמודדות עם פחדים, שיטת סילבה
איך להתמודד עם פחד

איך להתמודד עם פחד

מהו פחד?

הפחד, הינו בעקרון רגש בסיסי, משותף גם לנו וגם לחיות, המופיע כאשר יש איום מידי על החיים שלנו. הפחד מתייחס רק לסכנה מיידית שמתרחשת עכשיו. ברגע שמופיע הגירוי שמעורר את תחושת הסכנה המיידית אנחנו מגיבים בבהלה ומפעילים את החלק של "ברח" במערכת "הלחם או ברח". יש ממש דחף מידי לברוח. לכן פחד יכול לשמש כמנגנון הגנה, שמתריע בפנינו על סכנות אפשריות ועוזר לנו לשרוד ולהסתגל לסביבה בה אנו חיים, עם כל הסכנות הקיימות בה, אבל אם הוא עובר רמה מסוימת הוא הופך למכשול עבורנו. כך או אחרת, יש להבחין בין פחד שמשרת אותנו ופחד שמעכב ומגביל אותנו בחיים.

מה יוצר את הפחד?

הידיעה שהגירוי הספציפי שהופיע כרגע הוא סכנה מיידית, איום ממשי על חיינו. ידוע כבר, שהגוף שלנו מגיב למחשבות ולרגשות שלנו. ברגע שהגוף מקבל מסר: אני מאוים… הפחד מופיע. כל מה שאנו חווים כמאיים… גורם לפחד. רבים טועים לחשוב, שמה שקורה בעולם סביבנו ברגע נתון, קובע אם אירוע הוא מאיים עבורנו או לא. אבל לא זה מה שיוצר את הפחד. מה שיוצר את הפחד… אלה הן האמונות, המחשבות והרגשות שלנו לגבי: היכולת שלנו להתמודד עם המצב… ועד כמה נוכחותם או הפעולות של אנשים אחרים בסביבתנו מסוכנות עבורנו או מגינות עלינו. ככל שניתן לפחד יותר דריסת רגל בחיינו, כך יהיה לנו יותר ויותר קשה.

לאיזה תחושות גורם הפחד?

 • להרגיש לא טוב עם עצמנו
 • לירידה בביטחון העצמי
 • לתסכול
 • ייאוש
 • התמרמרות

מהם סוגי הפחדים?

 • פחד הישרדותי: מופיע כאשר אנחנו חשים בסכנת חיים.
 • פחד שמלווה חרדה:
  פוביה: פוביה הוא פחד שהפך לחרדה המלווה באימה כאשר הגירוי מופיע… ויש רבים כאלה: פחד גבהים, פחד מעכבישים, מזריקות, ממקומות סגורים ועוד..
  פחד חברתי: יכול ללבוש כל מיני צורות כמו: פחד מלהתערות עם אנשים, לדבר ולהביע דעה בחברה, פחד משיפוטיות של אחרים (מה יגידו), מדחייה של האחרים אותנו… ברגע שאנחנו מוצאים את עצמנו בסיטואציה חברתית שצריך לדבר או לעשות משהו מול כולם, מופיע הפחד, הבהלה מכל המצב.
  פחד ממצבים או אנשים מסוימים: מטיסות, ממעליות, מאדם אלים או מתעלל…

כיצד להתמודד עם פחד?

כדי להתמודד עם פחד יש קודם כל להכיר בו. יש ביננו כאלה שלא מוכנים להכיר בפחדים שלהם ויש כאלה שבורחים מלחשוב עליהם. כך או אחרת, התוצאה זהה: לא מכירים בפחד. ברגע שמסכימים להכיר בפחד, חשוב גם לזהות אם הוא מהסוג שמשרת אותנו או מהסוג שמגביל אותנו. שני סוגי הפחדים הללו דורשים "טיפול" שונה. אולם לגבי שניהם עלינו ללמוד מה לעשות כשהפחד עולה.

כעקרון המוח יוצר עבור כל פחד אוטומט שעולה מיד ברגע שהגירוי המפחיד מופיע. חלק מהאוטומטים האלה יעילים וחלק מהם רק משאירים אותנו משותקים וחסרי אונים או גורמים לנו לנוס הכי רחוק שאפשר. כל פעם שהפחד מעכב או מגביל אותנו, הערך העצמי שלנו בעיני עצמנו יורד, הדימוי העצמי שלנו נפגע וההערכה העצמית שלנו "חוטפת מכה". אז מה אפשר לעשות?
בזמן אמת – לעצור את האוטומט ולהשתמש באסטרטגיות שינטרלו את הפחד ויאפשרו לנו להגיב אחרת. במקביל בזמן "הרגיעה" – ללמוד מה לעשות כדי לנטרל לחלוטין את אוטומט -הפחד… כלומר למצוא מה מפעיל אותו, לבטל את "מנגנון ההפעלה" וליצור אוטומט חדש חיובי ובונה לפחד.

שיטת סילבה להתמודדות עם פחד

שיטת סילבה היא שיטה לאימון המוח שעוזרת לנו להתחבר ליכולות המיוחדות של המוח וללמוד איך להשתמש ביכולות העוצמתיות הללו כדי לעזור לעצמנו וליקרים לנו בכל תחום חיים שחשוב לנו. התמודדות עם הפחד היא אחת מהן. ההתמודדות עם הפחד עוזרת לנו להרגיש אחר כך טוב עם עצמנו. כדי להתמודד עם הפחד לשיטת סילבה מספר כלים מאד אפקטיביים:

השלב הראשון בהתמודדות עם הפחד

ההתמודדות עם הפחד נערכת באמצעות טיפול בסטרס שנוכח בחיים שלנו. זה נעשה ע"י ריקון הסטרס שמצטבר ביום יום, העלאת רמת הרגיעה והורדת רמת המתח (ראה הרחבה במאמרים: הפגת מתחים, להירגע). ככל שאנחנו יותר במתח בחיי היום יום, גם אם הוא לא מודע, כך קשה לנו יותר להתמודד עם פחדים בחיינו. העוצמה של הפחד כשאנחנו בסטרס היא הרבה יותר גבוהה והיכולת שלנו לעזור לעצמנו היא הרבה יותר נמוכה. שיטת סילבה מאפשרת לנו להתרוקן מהסטרס וכך עוצמת הפחד שנחוש תהיה אחרת לגמרי. בנוסף ע"י אימון המוח נעלה את סף הרגיעה יותר ויותר בצורה כזו שיתאפשר לנו בזמן אמת להתמודד עם הפחד בצורה הרבה יותר טובה ולהשתמש באסטרטגיות לנטרול הפחד בצורה הרבה יותר יעילה.

סימן מיוחד לבלימת הפחד

לשיטת סילבה טכניקה מיוחדת שמשמשת בלם ומאפשרת לנו מחד לחסום ולבלום את הפחד ומאידך לחשוב על תגובה אחרת מתאימה יותר לפחד. ברגע שפחד עולה בנו, אנחנו מפעילים את הטכניקה… בולמים את האוטומט של פחד… ממש כמו "ברקס" במכונית… וכאשר הפחד נבלם, אנו בוחרים בתגובה אחרת לפחד, בריאה יותר, שיש לנו שליטה עליה. הבלם עוזר לנו לנהל את הפחד עד שיסתיים וליצור ולהטמיע תגובה אוטומטית חדשה ובריאה יותר להתמודדות עם הפחדים..

חשיבה באלפא

אלפא הוא התדר לחשיבה. בשיטת סילבה לומדים איך לעבור לחשוב בתדר אלפא כדי למצוא דרכים ורעיונות, בין היתר, כדי לעזור לעצמנו בזמן מצוקה, או בזמן פחד. לאחר שעצרנו את האוטומט של הפחד, נוכל להשתמש בתדר אלפא כדי למצוא דרך שונה להגיב ולעזור לעצמנו עם המצוקה שהפחד יצר.

טיפול באמונות שמפעילות את הפחד

לכל אחד מאיתנו יש אמונות שונות על כל דבר ועניין. חלק מהאמונות הללו הינן אמונות שיוצרות אצלנו פחד ומפעילות את אוטומט הפחד. אם "עוקרים" אותן ושמים במקומן אמונות מעצימות, ההבדל הוא תהומי. בשיטת סילבה במסגרת אימון המוח נלמד איך לגלות באופן אקטיבי אמונות מגבילות הקשורות לפחד בתחום מסוים… ולחקור על מה הן "יושבות" על מה הן מגינות. כשאנחנו "מאירים" את המקומות הללו… (כמובן תמיד עם רשותו של תת המודע, שמגן עלינו), אנחנו יכולים לרפא, ולהביא שמחה במקום הפחד והמצוקה.

אימוץ תגובה אוטומטית אחרת לפחד

יש פחדים שבאמצעות אימון המוח אפשר לשנות להם את האוטומט ויש פחדים שדורשים עזרה מקצועית. עבור אלה ששייכים לאפשרות הראשונה, נוכל בעזרת שיטת סילבה, ליצור תגובה אוטומטית אחרת לפחד… כזו שתאפשר לבטא את הפחד באופן בריא. אנחנו עושים זאת באמצעות שיטה פשוטה הגורמת לשנוי החיווט במוח… והתוצאות נפלאות.

 

רוצים גם אתם לגלות את שיטת סילבה?

המוח שלנו הוא כמו מחשב על, עם יכולות אדירות שרק מחכות להתגלות. קורס בסיסי בשיטת סילבה יפתח לכם צוהר לעולם חדש של אפשרויות, וילמד
אתכם כיצד לרתום את כוח המוח שלכם לטובתכם.

הצטרפו למיליוני אנשים ברחבי העולם שכבר נהנים מחיים טובים יותר:

 • הרפיה ושלווה: למדו טכניקות יעילות להתמודדות עם לחץ וחרדה.
 • שינוי אמונות מגבילות: התגברו על מחשבות שליליות ופתחו חשיבה חיובית.
 • הגשמת מטרות: הגדירו יעדים ברורים ותכננו את הדרך להצלחה.
 • חיבור לתת המודע: גלו את הפוטנציאל האישי הטמון בכם.
 • פיתוח האינטואיציה: קבלו החלטות נכונות יותר וסימכו על תחושת הבטן שלכם
 • בריאות מיטבית: שמירה על בריאות תקינה

בקורס תלמדו:

 • טכניקות הרפיה עמוקות: השתחררו מהסטרס והגיבו ברוגע.
 • חשיבה באלפא: רמת מודעות מיוחדת המאפשרת חשיבה אחרת וגישה לתת המודע.
 • חשיבה חיובית: למדו לחשוב חיובי ושנו את האמונות שלכם ממגבילות למעצימות
 • שיפור הזיכרון והריכוז: זיכרו דברים בקלות רבה יותר והתמקדו במשימות.
 • חיזוק האינטואיציה והיצירתיות: פתחו פתרונות חדשניים וחשיבה מקורית.
 • להפעיל את המוח המרפא: שפרו את הבריאות, זרזו החלמה והפיגו כאבים.
 • תכנות חלומות: תזמינו חלום כדי לפתור בעיה או אתגר.
 • תקשורת סובייקטיבית: איך להעביר מסר למישהו אחר בלי לדבר איתו.
 • הדמיות מודרכות: עשו שימוש בכוח הדמיון להשגת מטרות.

הקורס מתאים לכולם:

 • אנשים המעוניינים לשפר את איכות חייהם.
 • מי שרוצה להצליח באתגרים שונים או לפתור בהצלחה בעיות.
 • אנשים שרוצים לשפר את הבריאות ולהתגבר על כאבים פיזיים.
 • מי שרוצה מערכות יחסים טובות עם יקיריו, עם עצמו, עם כסף ועם אחרים
 • כל מי שרוצה להגשים חלומות ולפתח את הפוטנציאל האישי שלו.
 • כל מי שמעוניין לחיות ברווחה ולממש את היעוד שלו.

אל תחכו, הירשמו עוד היום לשיחת התאמה אישית ללא עלות!


רוצים גם אתם לגלות את שיטת סילבה?

 


למידע על הקורסים והסדנאות שלנו

השאירו פרטים ונציג של מכון סילבה יחזור אליכם בהקדם:  x
  סייען נגישות
  הגדלת גופן
  הקטנת גופן
  גופן קריא
  גווני אפור
  גווני מונוכרום
  איפוס צבעים
  הקטנת תצוגה
  הגדלת תצוגה
  איפוס תצוגה

  אתר מונגש

  אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

  סייגי נגישות

  למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

  רכיב נגישות

  באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.