להפעיל את הזיכרון


את הזיכרון אי-אפשר לשפר, כי הוא מושלם.

אנו  נולדים עם 100.000 מיליון תאי עצב. כל תא יכול ליצור קשר עם 20.000 הסתעפויות או דנדריטים.
עד לפני זמן מה, מדענים חשבו שכל אחד נולד עם כמות מסויימת של תאי עצב ושחלק מהתאים מתים עם הגיל. מחקרים חדשים מוכיחים שהמוח מייצר תאי עצב חדשים אפילו בגיל מתקדם.  זה קורה בתנאי שהאדם מתאמן באמצעות תרגילים שכלים וע"י כך אפשר לשפר את כושר הזיכרון בשבועיים ב-200%. השיפור הזה שווה ערך לאיבוד הזיכרון שקורה במשך 20 שנה! 

 

תאי-עצב


 

למה לא זוכרים?

ישנן מספר סיבות:

מתח

הפעלת הזיכרון בצורה לא נכונה

החזקת אמונות שלא מאפשרות לזכור


מתח

המתח משפיע מאד על יכולת הזכירה. תהליך החשיבה מבוסס על תקשורת חשמלית-כימית שמתרחשת בין תאי-עצב. שני תאי-עצב מתקשרים ביניהם באמצעות חומר כימי המופרש לסינפסה (מקום שבו המידע עובר מתא עצב אחד למשנהו). המתח גורם להפרשה מוגברת של ההורמונים: אדרנלין ונור-אדרנלין, שמגיעים לסינפסה ומעכבים או משבשים את העברת המידע, וכך נחסם הזיכרון.

הפעלת הזיכרון בצורה לא נכונה

הטכניקה כדי לזכור היא לאחסן נכון את המידע כדי שאפשר יהיה לשלוף אותו מידית. בקורס תלמד להשתמש בראיה בעיני רוחך, בדמיון וביכולת האסוציאטיבית כדי להפעיל את הזיכרון בצורה היעילה ביותר.

החזקת אמונות שלא מאפשרות לזכור

הרבה אמונות בקשר לזיכרון חוסמות את יכולת הזכירה והן לא בהכרח נכונות, למשל: "הזיכרון שלי גרוע", "אני אף פעם לא מסוגל לזכור שמות", "הזיכרון שלי נחלש. בטח זה הגיל", "אין מה לעשות. אחרי גיל שישים הזיכרון כבר לא מה שהיה פעם". "אף פעם אני לא זוכרת איפה שמתי את המפתחות"."זו 'עובדה מדעית' שעם הגיל מאבדים תאים במוח".

כמו שאמרנו יש לנו זיכרון מושלם. זו עובדה שהכל מאוחסן בזיכרון. מה קורה כאשר אנו מאמינים ובטוחים שהזיכרון שלנו מעולה?

אנו מאפשרים למערכת הזכירה לשלוף מהמוח כל מידע שנרצה.

כושר הלמידה שלנו תלוי ביכולת להתרכז. כדי ללמוד צריכים להיות מעונינים בכך ולהיות מרוכזים. כאשר אנו במתח זה פוגע קודם כל בכוח הרצון שלנו. יותר מדי בעיות אישיות כדי להתעניין באמת בחומר שעלינו ללמוד או בעבודה שעלינו לבצע ואי- אפשר להתרכז כאשר אלף מחשבות מתרוצצות לנו במוח.

אחד השינויים הראשונים שתרגיש כשתלמד את הטכניקות של שיטת סילבה הוא להיות רגוע ומרוכז. מצב זה של רגיעה וריכוז יאפשר לך להעביר מסרים למוח כדי להתגבר על מה שמפריע לך להתרכז: פחדים וחוסר ביטחון עצמי אשר מפריעים ללמידה.

באותו יום שעלינו לעבור מבחן, לא נוכל לשנות את הידע שלנו במקצוע, אבל, אם יודעים להירגע, נוכל לשלוף מהמוח מייד את הידע הקיים.

 

כיצד עזרה לי שיטת סילבה

ראיון אישי עם נאור פורת (13) שהשתתף בקורס שיטת סילבה לפני שנתיים.

איך הגעת לשיטת סילבה?

אבא שלי היה הראשון שלמד את השיטה לפני כולם. אחר כך גם אמא שלי ואחותי הצטרפו לקורס, וזה היה טבעי שאני גם אלמד.

מתי השתתפת בקורס?

בפסח לפני שנתיים.

מה משך אותך להצטרף?

הבנתי שזה יכול מאד לעזור לי להגיע לדברים שאני רוצה ורציתי לחזק את הביטחון העצמי וגם את הזיכרון שלי כי חשבתי שהוא לא מספיק טוב.

באיזו צורה הקורס עזר לך?

אחרי הקורס נהיה לי זיכרון ממש טוב. כשאני קורא משהו אני מרגיש שהזיכרון התצלומי וכל החושים שלי יותר מחודדים, אני קולט טוב יותר ואני בטוח שאזכור. זה עזר לי יותר לשנן טוב בעיקר בפרויקטים גדולים הדורשים הרבה חומר.

כתוצאה מכך, החלטתי להשתתף בחידון "רחובותיה של תל אביב". זה חידון בו צריך לדעת על האישיים שמאחורי שמות הרחובות, קורות חייהם והרבה פרטים נוספים. התכוננתי באמצעות הטכניקות שלמדתי בקורס והרגשתי ביטחון ביכולת שלי. בסופו של דבר, מתוך 12 מתמודדים זכיתי במקום השלישי.